Stwierdzanie kwalifikacji osób dozoru – idą zmiany?

Witaj

Dzisiaj dla odmiany udostępniam Tobie nagranie wideo, w którym poruszam bardzo ważną kwestię związaną z procesem stwierdzania kwalifikacji osób dozoru ruchu zakładu górniczego.

Szykują się naprawdę duże zmiany w tym zakresie.

Choć niektórzy mogli by powiedzieć, że tak naprawdę to mamy powrót do przeszłości. Temat uważam za bardzo ciekawy i warto się tym zainteresować, zwłaszcza jeśli jesteś osobą, która dopiero zaczyna stawiać swoje kroki w branży górniczej. Natomiast osoby doświadczone również zajdą tutaj wiedzę, która zdecydowanie może się przydać.

Zapraszam do oglądania

Dziękuję za obejrzenie tego materiału wideo.

Zachęcam Cię do pozostawienia komentarza pod filmem. Jestem otwarty na sugestie i Wasze pytania. Poniżej zostawiam linki o których była mowa w filmie:

➡️Rządowy Proces Legislacyjny

➡️Projekt ustawy PGiG

➡️Uzasadnienie zmian

➡️Zmiany w art. 53 i 58 ustawy PGiG

Powiązane artykuły:
1. Dla kogo Pracodawca określa wymagania do pracy w dozorze?
2. Egzamin u Pracodawcy a egzamin w OUG
3. Co dalej z Rozporządzeniem w sprawie kwalifikacji?
4. Pytania egzaminacyjne.

kwalifikacji osób dozoru

kwalifikacji osób dozoru

  1. Jakub

    Bardzo pomocny filmik. Dobra robota. Piotrze, czy wiadomo kiedy nastąpią te zmiany? Interesuje mnie również to, czy będzie zachowany jakiś okres przejściowy – dla osób dozoru, które otrzymały uprawnienia od przedsiębiorcy. Czy z chwilą zmiany ustawy stracą uprawnienia dozoru?

    1. Jakub kiedy dokładnie wejdą te zmiany tego nie wiem jeszcze.
      Co do okresu przejściowego dla osób dozoru, które otrzymały uprawnienia od przedsiębiorcy, to na ten temat przygotuję osobny materiał.
      Pozdrawiam

  2. Patryk

    Dzięki, jak zwykle bardzo wartościowy materiał.

  3. Michał

    Dzięki za dostarczenie ciekawych informacji. Nie wiem jak wy, ale ja się cieszę z tej propozycji zmian, a wyjaśnienie jakie zostało podane jest jak najbardziej trafne. To też po części odstrasza młodych adeptów sztuki górniczej.

  4. Grzegorz

    Dodając do tematu, wydaję mi się (jestem praktycznie pewien), że świadectwo stwierdzenia posiadania kwalifikacji wydawane jest przez Dyrektora OUG właściwego dla miejsca >zamieszkania<, a nie zameldowania tak jak wspominasz w swoim materiale.

    Dzięki bardzo za to co robisz, któryś raz jesteś u mnie przyjemnym źródłem dobrej wiedzy. Wspaniała robota z tym blogiem!

    1. Witaj Grzegorz
      Wniosek o stwierdzenie kwalifikacji składasz do OUG właściwego dla miejsca Twojego zameldowania nawet jeśli mieszkasz gdzie indziej.
      Oczywiście możesz zdawać w innym urzędzie ale to wymaga pewnych czynności które musisz wykonać o czy opowiadałem w tym filmie – https://egornik.pl/w-ktorym-oug-zdawac-egzamin/
      Wtedy świadectwo zostanie wydane przez OUG w którym zdawałeś.
      Pozdrawiam

      1. Grzegorz

        Cześć,
        mój komentarz dałem na przykładzie własnych doświadczeń.
        Mianowicie, stosując się do treści materiału, który stworzyłeś odnośnie kwalifikacji (o którym wspominasz w odpowiedzi wyżej), prewencyjnie złożyłem pismo do OUG właściwego dla miejsca zameldowania z zapytaniem o możliwość zdawania w innym OUG (gdzie „zamieszkuję”), otrzymałem odpowiedź z OUG, że należy się stosować do treści zawartych we wnioskach na stronie WUG, gdzie w formularzach zgłoszeniowych odnośnie stwierdzeń kwalifikacji jest właśnie zapytanie o miejsce >zamieszkania<, z odnośnikiem do art. 25 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny, że "miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu".
        Bardzo możliwe, że jak to w różnych przypadkach bywa – wszystko zależy od interpretacji…

        W każdym razie, nakreślam jak to wyglądało – może po prostu byłem wyjątkiem od reguły bądź taka sytuacja się mi przydażyła z przyczyn losowych.

        Mimo wszystko, dzięki i pozdrawiam serdecznie 🙂

        1. Cześć Grzegorz
          Dziękuję Ci za te informacje. A czy złożyłeś już wniosek o stwierdzenie kwalifikacji do tego OUG, które obejmuje swoją jurysdykcją miejsce Twojego obecnego zamieszkania (które jest inne niż adres zameldowania)?
          Trochę mnie dziwi ta interpretacja ponieważ ten temat kilkukrotnie konsultowałem w urzędach górniczych. Czy możesz zdradzić w którym OUG udzielili Ci takiej informacji?
          Pozdrawiam

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *