Co dalej z Rozporządzeniem w sprawie kwalifikacji?

Od jakiegoś czasu trwają prace nad nowym Rozporządzeniem w sprawie kwalifikacji w zakresie górnictwa i ratownictwa górniczego. Teoretycznie prace te powinny zakończyć się w 2020 r. ponieważ wtedy miało utracić ważność obecnie obowiązujące Rozporządzenie w sprawie kwalifikacji (konkretnie miało to być 29 sierpnia 2020 r). rozporządzenie w sprawie kwalifikacji

Otrzymywałem od Was pytania co dalej z tym będzie? Pytaliście ponieważ nawet niektóre Okręgowe Urzędy Górnicze odrzucały złożone wnioski o stwierdzenie kwalifikacji, twierdząc że Rozporządzenie w sprawie kwalifikacji utraciło swoją moc.

Jednak nie była to prawda ponieważ zgodnie z Ustawą z dnia 22.11.2018 r. o zmianie ustawy – Prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2018 poz. 2245)
Art. 169. ust. 6. Dotychczasowe przepisy wykonawcze wydane na podstawie art. 69 oraz art. 69a ustawy zmienianej w art. 32 (chodzi o Ustawę PGiG), zachowują moc do dnia wejścia w życie przepisów wykonawczych wydanych na podstawie art. 69 oraz art. 69a ustawy zmienianej w art. 32 (chodzi o Ustawę PGiG) , w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, oraz mogą być zmieniane na podstawie tych przepisów.

Przekładając to na „język polski” 🙂 należy stwierdzić, że Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 2 sierpnia 2016 r. w sprawie kwalifikacji w zakresie górnictwa i ratownictwa górniczego (Dz.U. 2016 poz. 1229) nadal obowiązuje i ma się dobrze.

Czemu to jest takie zagmatwane?

Sam zadaję sobie to pytanie, a przyczyn tego stanu rzeczy może być kilka. Jedną z głównych zapewne będzie sytuacja jaka panuje w Polsce od marca 2020 r (pandemia koronawirusa). Wiele prac nad projektami ustaw i rozporządzeń zostało przesunięte na późniejszy termin, aby zająć się w danej chwili ważniejszymi sprawami. To jest oczywiście tylko moja subiektywna ocena. Ale jest bardzo wygodna z punktu widzenia urzędników, którzy mają na co zrzucić winę za opóźnienia w pracach legislacyjnych.

Kiedy pojawi się nowe rozporządzenie?

rozporządzenie w sprawie kwalifikacji

Według wykazu prac legislacyjnych w 2021 r. Ministra Aktywów Państwowych planowany termin wydania rozporządzenia to czerwiec 2021 r. Czy tak się stanie faktycznie? Czas pokaże. Mam spore wątpliwości, bo na tą chwilę nie ma nawet udostępnionego projektu tego rozporządzenia (a mamy już końcówkę kwietnia 2021 r.).

Jedno jest pewne. Zmieni się organ właściwy do wydania przedmiotowego rozporządzenia z ministra właściwego do spraw środowiska na ministra właściwego do spraw gospodarki złożami kopalin. 

Co jeszcze się zmieni? Tego nie wiem, ale na bieżąco będę śledził tą sytuację i poinformuję Was gdy pojawią się jakieś szczegóły.
Gdybyście mieli jakieś dodatkowe pytania lub sugestie to zachęcam do komentarzy pod wpisem lub do kontaktu mailowego ze mną: piotrkrzeminski82@gmail.com

Powiązane artykuły:
1. Rozporządzenie w sprawie kwalifikacji.
2. Z czego przygotowałeś się do egzaminu?
3. Nowe rozporządzenie – BHP przy urządzeniach energetycznych.
4. Pytania na egzamin stwierdzający kwalifikacje.

nowa kopalnia

dopuszczenie do stosowania

 1. Stan

  Czy możliwe że urząd wycofa możliwość aby pracodawca nadawał uprawnienia osoby dozoru ? Słyszałem że myślą o tym poważnie …. Tylko co wtedy z osobami które aktualnie mają stwierdzone kwalifikacje w tej sposób ?

  1. Jest taka możliwość oczywiście. Trzeba by zmienić ustawę PGiG w tym zakresie. Co się wtedy stanie z osobami, które uzyskały kwalifikacje u pracodawcy? – tego nie wiem. Wszystko zależy od ustawodawcy…
   Już jakiś czas temu słyszałem, że dojdzie do tej zmiany. Pytanie kiedy?

   1. Stan

    Tak właśnie też słyszałem … Podobno twierdzą że odkąd pracodawca ma taką możliwość zwiększyła się ilość wypadków na kopalniach .. a ja się zastanawiam czy nie ma raczej na to wpływ brak wpływów do kasy za opłacanie podejść do egzaminów 😉 ciekawy artykuł , pozdrawiam !

 2. Piotr

  miejmy nadzieje, że zostaną pewne stwierdzenia w roli pracodawcy wiemiy już coś więcej jest już gdzieś jakiś projekt? Ciekawe kiedy zaczęły by obowiązywać nowe przepisy

  1. brajna

   mamy już coś?

   1. Niestety jeszcze nie ma żadnej informacji.
    Pozdrawiam

 3. brajna

  są już jakieś informacje?

 4. Karolek

  Ktoś ? coś ?

 5. Marek

  Dalej nic się nie zmieniło ?
  Zastanawiam się czy zrobią coś z wymaganiami na stanowisko kierownika działu BHP. Pracuję już na kopalni 7 lat i od początku w dziale BHP. Ukończyłem studia na wydziale górniczym o specjalności BHP. Zgodnie z aktualnym rozporządzeniem nie mogę zostać kierownikiem działu BHP, bo nie mam stażu pracy jako osoba dozoru wyższego. Nie ma już zatwierdzeń na kierownika działu BHP ale i tak nie mogę nim zostać …

  1. Marku sprawa jeszcze jest w toku. Tak naprawdę to zmiany będą spore o czym mówiłem i pisałem tutaj https://egornik.pl/stwierdzanie-kwalifikacji-osob-dozoru-ida-zmiany/
   Z informacji jaką otrzymałem z Ministerstwa Klimatu i Środowiska wynika, że w chwili obecnej projekt ustawy jest na końcowym etapie uzgodnień międzyresortowych. Cytuję „Przewidujemy, że przepisy objęte nowelizacją powinny wejść w życie jeszcze w tym roku”.
   Pozdrawiam

  2. A co do stażu pracy jako osoba dozoru wyższego w specjalności BHP to Twój pracodawca powinien określić wymagania jakie musi spełnić pracownik żeby móc pracować na tym stanowisku. Sprawdzałeś czy u Ciebie w firmie są określone taki wymagania? Szkoda czasu żeby czekać na zmianę przepisów – praktyka mogła by już biec niezależnie od tego kiedy wejdą zmiany w ustawie i rozporządzeniu w sprawie kwalifikacji.

 6. Karol

  Dzień dobry,
  Aktualnie po zmianie PGiG nie można składać wniosków o egzaminy na uprawnienia na dozór oraz kierownika ruchu. Czy wiadomo, kiedy można spodziewać się nowego rozporządzenia oraz kiedy będzie można podchodzić do egzaminów?

 7. Zbyszek

  Czy według projektu nowego rozporządzenia inżynier budownictwa będzie mógł zdawać egzamin na dozór i KZRG /obecnie sztygar / kopalni odkrywkowej żwiru
  Czy coś wiadomo o nowym rozporządzeniu

  1. A w jakiej specjalności ten dozór miałby być zdawany?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.