Nowe rozporządzenie – BHP przy urządzeniach energetycznych

Jakiś czas temu informowałem, że w marcu 2020 roku nastąpi zmiana rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach energetycznych. Ten dzień lada chwila nadejdzie. Konkretnie będzie to 26 marca 2020 roku. W tym dniu straci moc
Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 28 marca 2013 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach energetycznych (Dz. U. 2013 poz. 492)a zacznie obowiązywać nowe
Rozporządzenie Ministra Energii z dnia 28 sierpnia 2019 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach energetycznych (Dz. U. 2019 poz. 1830).

elektromonter przy instalacjach energetycznych

Co to oznacza dla górników?

Na pewno powinny się tym faktem zainteresować osoby kierownictwa i dozoru ruchu w specjalności elektrycznej i energomechanicznej. Ponadto, pracownicy służb BHP również powinni wnikliwie przestudiować nowe rozporządzenie. Powstało już w internecie co najmniej kilka artykułów opisujących tą zmianę więc nie będę szczegółowo opisywał tej sytuacji. Zachęcam do przeczytania chociażby tego artykułu. 

Ze swojej strony pozwoliłem sobie na sporządzenie pliku w którym porównuję stare i nowe rozporządzenie. Możesz w nim szczegółowo zobaczyć co było przed i po zmianie w każdym paragrafie po kolei. Jest to ściąga, która pozwoli Ci szybko zorientować się w różnicach i wskaże na co zwrócić szczególną uwagę.

Porównanie rozporządzeń

Dodam również na zakończenie, że w związku ze zmianą w/w rozporządzenia, zaktualizowane zostały również moje opracowania pytań egzaminacyjnych dla osób kierownictwa i dozoru, o których możesz więcej dowiedzieć się na tej stronie.

PS. Rząd Polski zmienił datę wejścia w życie Rozporządzenia na dzień 26.10.2020 r.

Powiązane wpisy:
1. Zagrożenie klimatyczne – zmiany.

2. Pytania egzaminacyjne

 

  1. Zdjęcie widzę ze skrzynką spoko, mam podobną w hałupie, ale z plastikiem w środku odgrodzone kable.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *