Rozporządzenie w sprawie kwalifikacji
Nareszcie – 12 sierpnia 2016 roku ukazało się długo wyczekiwane Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 2 sierpnia 2016 r. w sprawie kwalifikacji w zakresie górnictwa i ratownictwa górniczego, które jak sama nazwa wskazuje, określa szczegółowe wymagania dla osób wykonujących czynności:
- kierownika i zastępcy kierownika ruchu zakładu górniczego albo zakładu, kierownika i zastępcy kierownika działu ruchu zakładu górniczego albo zakładu,
- w wyższym dozorze ruchu zakładu górniczego albo zakładu,
- w dozorze ruchu podziemnego zakładu górniczego,
- mierniczego górniczego,
- geologa górniczego,
- geofizyka górniczego w podziemnych zakładach górniczych,
- kierownictwa w podmiotach zawodowo trudniących się ratownictwem górniczym,
- specjalistyczne w ruchu zakładu górniczego.
Nie będę przytaczał tutaj treści całego rozporządzenia, ale zachęcam Cię do ściągnięcia wersji elektronicznej (pobierz rozporządzenie) i zapoznanie się z nim, tym bardziej jeżeli interesujesz się tym tematem. Myślę, że od teraz powinny ruszyć z kopyta egzaminy w urzędach górniczych gdyż przez kilka miesięcy mięliśmy mały przestój, ponieważ po zmianie ustawy PGiG i zastąpieniu niższego i średniego dozoru „po prostu” dozorem, urzędy górnicze nie miały aktu wykonawczego w postaci rozporządzenia, który wskazywałby im wymagania wobec kandydatów na poszczególne szczeble dozoru lub też inne kwalifikacje takie jak specjalistyczne czy też mierniczego górniczego i geologa górniczego. Rozporządzenie już obowiązuje więc nie pozostaje nic innego jak zapoznać się z nim i wrócić na ścieżkę rozwoju swojej kariery zawodowej. Życzę Ci powodzenia.
Informacyjnie jeszcze dodam, że wszystkie opracowania pytań egzaminacyjnych zostały zaktualizowane zgodnie z obowiązującymi przepisami. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.
Pozdrawiam serdecznie
Piotrek
Proszę o informacje co z dozorem w zakładach odkrywkowych. Jakie są wymagania by przystąpić do egzaminu na dozór w zakładach odkrywkowych.
Pozdrawiam.
Cześć Tomek
Osoby, które chcą ubiegać się o dozór w odkrywkowych zakładach górniczych są obowiązane posiadać określane przez pracodawcę przygotowanie zawodowe i doświadczenie zawodowe do wykonywania tych czynności. Oznacza to, że każdy pracodawca określa wymagania dla osób, które chcą pracować u niego w dozorze. Wcześniej gdy był niższy i średni dozór było podobnie. Trzeba w tym przypadku pytać bezpośrednio pracodawcę lub kierownika ruchu o te informacje – przepisy tego nie określają tylko dają wolną rękę pracodawcom.
Pozdrawiam
Piotrek
Jęśli dobrze zrozumiałem to ci co mają dozór średni oraz ci z dozorem niższym zatwierdzonym w OUG będą jakby na jednym poziomie ???
WITAM
JEŚLI JESTEM TERAZ DOZÓR NIŻSZY TO PRACODAWCA POWINIEN ZMIENIĆ MI ANGAŻ NA 'DOZÓR RUCHU’ CZY BĘDZIE MNIE CZEKAŁ JESZCZE JAKIŚ EGZAMIN ?
POZDRAWIAM
Witam
Tego czy pracodawca powinien Ci zmienić angaż to nie wiem. Również od niego zależy czy będzie chciał przeprowadzić jakiś dodatkowy egzamin bo przepisy tego nie określają. Jeżeli wprowadzi taki wymóg to niestety będziesz musiał zdać dodatkowy egzamin. Na tą chwilę popytałbym u Twojego pracodawcy co będzie dale – większość pracodawców ma teraz tą zagwostkę 🙂
Pozdrawiam
Właśnie popytałem i sami nie wiedzą jak to teraz rozwiązać czy organizować dodatkowe egzaminy wewnętrzne czy szef pionu będzie wnioskował do pracodawcy o zmianę angażu , a ten ustosunkuje się do jego wniosku i opinii
Pozdrawiam