Kim jest Nadgórnik w zakładzie górniczym?

Kim jest Nadgórnik w zakładzie górniczym?

Ostatnio dość często słyszę to pytanie i jestem trochę zdziwiony tym faktem, ponieważ w świetle aktualnie obowiązującego prawa nie ma już takiego stanowiska w hierarhii górniczej.

Ponadto pojawiają się pytania typu:
– Czy Nadgórnik może samodzielnie nadzorować zmianę?
– Czy Nadgórnik może być Sztygarem?

Zapewne starsi stażem koledzy będą wiedzieć o co chodzi, ale dla tych którzy swoją przygodę z górnictwem zaczęli stosunkowo niedawno nagrałem film w którym wyjaśniam o co dokładnie chodzi.

Zapraszam do oglądania:

Mam nadzieję, że tym filmem wyjaśniłem Wam kwestię stanowiska Nadgórnik. Gdyby jedna coś było jeszcze niejasne to zachęcam do zadawania pytań w komentarzu.

ustawa prawo geologiczne i górnicze
  1. karol

    Witam Piotrze.
    Przytoczę krótką historię z mojego doświadczenia.
    W Zakładzie Górniczym który należy do większego przedsiębiorstwa w którym ja pracuje niestety też jeszcze funkcjonuje stanowisko osoby dozoru jako nadgórnik i sztygar zmianowy, oczywiście nie mam nic przeciwko jeżeli jest tak jak opowiedziałeś w materiale wideo, że „świeża” osoba dozoru może być nadgórnikiem na jakiś krótki początkowy okres. Ale teraz dla czego niestety? ponieważ w moim zakładzie, podaje przykład w oddziale którym ja pracuje, jest 6 osób dozoru które mają różne staże w dozorze, od 3 do 15 lat! i wszyscy do niedawna mieli angaż nadgórnika. 2 lata temu miała miejsce taka sytuacja w której dwie osoby dostały angaże sztygara zmianowego i nie były to osoby z najstarszym stażem, lepszym wykształceniem czy też wyjątkowo dobrze wypełniające swoje obowiązki, były to osoby które są w jednym ze związków zawodowych, któremu to przewodniczącemu jest bliżej do jednego z członków zarządu firmy. Żeby było „śmieszniej” to w grudniu poprzedniego roku mój nadsztygar złożył wniosek o zmianę mojego angażu, który to do dzisiaj się nie zmienił, ja akurat byłem w innym związku zawodowym, obecnie już nie jestem w żadnym. Takie to jeszcze dziwne gierki się pojawiają w zakładach, patologia po prostu. Pozdrawiam.

  2. Grzegorz

    czy staz pracy jako nadgornik można zaliczyć do zatwierdzenia na wyzszy dozór?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.