Egzamin w OUG cz. 2

CześćEgzamin

Dziś dalej będę drążył temat egzaminu w Okręgowym Urzędzie Górniczym. A mianowicie przedstawię Wam pewne narzędzie, które moim zdanie pomoże Wam lepiej przygotować się do takiego egzaminu i  zaoszczędzi sporo czasu. Jak wspomniałem w poprzednim wpisie, ja osobiście zdawałem 5 egzaminów w urzędzie górniczym zaczynając od niższego dozoru specjalność górnicza, później średni dozór górniczy, wyższy dozór górniczy oraz kierownik ruchu zakładu górniczego. W międzyczasie zdałem również egzamin na niższy dozór specjalność technika strzałowa. Do każdego z tych egzaminów solidnie się przygotowywałem i poświęciłem dużo dużo czasu aby przejść pozytywnie każdy z tych etapów. Moje przygotowanie polegało na tym, że zbierałem od wszystkich znajomych pytania jakie mieli na swoich egzaminach oraz ściągnąłem ze strony Wyższego Urzędu Górniczego zestawy przykładowych pytań, które były tam udostępnione. Apropos pytań na stronie WUG to ostatnio usunięto wszystkie zestawy pytań (nie wiem dlaczego). Mając już pytania, przystąpiłem do opracowania odpowiedzi. Kto pracuje w branży górniczej wie, że pytania w 99% zadawane są z przepisów czyli Ustawy Prawo Geologiczne i Górnicze i wynikających z niej rozporządzeń oraz innych aktów prawnych. Wymagana wiedza jest udostępniona na stronie WUG. W związku z tym, ilość materiału i informacji jakie trzeba przyswoić jest ogromna. Dodatkowo czytanie i uczenie się przepisów zawartych w ustawach i rozporządzeniach powoduje, że nawet osoby cierpiące na bezsenność mogłyby zasnąć podczas takiej lektury 🙂 . W związku z tym przygotowanie do takiego egzaminu nie jest zbyt szczęśliwym zajęciem, ale przecież od jego wyniku zależy dalszy przebieg kariery górniczej kandydata więc warto się dobrze przygotować. Dodatkową motywacją jest to, że płacimy za taki egzamin, a w przypadku negatywnego wyniku opłata przepada, a o kolejny egzamin możemy ubiegać się po 6 miesiącach.

Jak się przygotować do egzaminu?

Jak wspomniałem powyżej ja rozpocząłem swoje przygotowania od zebrania wszystkich pytań jakie mogły się pojawić lub pojawiły się na egzaminach i sporządziłem opracowanie tych pytań. Oczywiście trochę to trwało ale udało się stworzyć według mnie bardzo praktyczny poradnik, który pozwala znaleźć odpowiedź na konkretne pytanie lub interesującą nas kwestie bez konieczności wertowania ustaw i rozporządzeń. Dziś udostępniam wam darmową wersję opracowania pytań mojego autorstwa. Po zapisaniu się na newsletter w formularzu pod dzisiejszym artykułem, otrzymasz na maila opracowanie w formie pliku pdf. W następnych odsłonach ukażą się kolejne opracowania, które będą do pobrania za opłatą. Oczywiście jestem przekonany, że każdy z Was spokojnie mógłby sam zrobić sobie takie opracowanie, jednak z doświadczenia wiem, że zajmuje to bardzo dużo czasu więc pomyślałem sobie, że jeżeli ktoś nie ma tego czasu lub po prostu nie chce mu się go marnować na przygotowywanie odpowiedzi na pytania, to za drobną opłatą oferuję wam gotowe narzędzie, które przede wszystkim zaoszczędzi Wasz bezcenny czas i pozwoli sprawnie przejść proces przygotowania się do egzaminu w OUG.

Na dzisiaj to wszystko i zapraszam Was do zapisu na mój newsletter. Proszę również o ewentualne komentarze lub sugestie jakie Wam się nasuną podczas czytania.

Zapisz się na newsletter aby otrzymać darmowe opracowanie pytań.

Zgadzam się z Polityką Prywatności

Pozdrawiam wszystkich serdecznie.

  1. I do believe I may reread this post a couple times. Great information!

  2. Kuba

    Czesc za 2 miesiace podchodze do egzaminu na dozor nizszy mechaniczny. Czy moglbys mi jakos pomoc od czego zaczac lub co tam innym podpowiadales bo widzialem ze i takie osoby sie pojawiaja w komentarzach.

    1. Kuba

      Dozor nizszy mechaniczny w kopalni wegla kamienngo

    2. Cześć Kuba
      Przede wszystkim musisz zacząć się uczyć jak najwcześniej zapisów Ustawy Prawo Geologiczne i Górnicze oraz rozporządzeń wynikających z tej ustawy – przepisy te są wymienione na stronie https://www.wug.gov.pl/index.php?prawo/wiedza. Niestety nie mam jeszcze opracowanych pytań z zakresu górnictwa podziemnego gdyż specjalizuję się w odkrywce, ale kolejnym krokiem będzie przygotowanie takiego opracowania pytań zadawanych przy stwierdzeniu kwalifikacji dla kopalń podziemnych. Na tą chwilę mam jedynie opracowania pytań uniwersalnych oraz z odkrywki. Daj znać jak będziesz potrzebował pomocy to postaram się pomóc.
      Pozdrawiam

      1. Kuba

        Dzieki za mega szybka odpowiedz, moge jak cos w komentarzach zadawac pytania czy na maila lepiej?
        Ogarniam caly czas conieco, Pytanie mam jednak takie, jesli w 1pyt.”Wymienić ogólne przepisy mające zastosowanie w ruchu odkrywkowego zakładu górniczego” odpowiedz bedzie na zasadzie data i czego dotyczy bez np: (DZ.U.Nr 163, poz. 981) to bedzie to odpowiedz prawidlowa?. Chodzi mi o szczegolowosc odpowiedzi Pozatym wystarczy znac tylko te> 40 rozporzadzen czy ich tresc rowniez. Jako tako cos tam zaczalem ogarniac temat i boje sie cholernie zeby dobrze sie przygotowac, uzyskalem wlasnie inzyniera mechaniki i odbywam staz 3 miesieczny, pracuje 1 miech dopiero, srednio mi sie usmiechac robic fizycznie w przypadku niezdania przez kolejne pol roku.

        Posiadam materialy od kogos wyzej postawionego z tematu niby mechaniki wiec moge sie z toba podzielic i jesli moglbys to prosilbym o pomoc bo jest tego troche ,a ciezko mi to jakos uporzadkowac sobie, tak jak mowie Prawo traktuje jako podstawe i naginam. Gdzies w prawie natknelo mi sie ze bodajze trzeba znac nie tylko PGG , a takze jakies dzialy z prawa budowlanego i wodnego, dobrze rozumuje? Tak w ogole genialny portal w przyszlosci mysle ze bede tutaj zagladal czesto bo dalsze dluzsze szkolenie czeka mnie w tym kierunku:)

          1. Karolina

            Witam
            Chciałabym pomóc bliskiej mi osobie w przygotowaniu się do egzaminu na dozór niższy w temacie mechanicznym i szybowym – kopalnia węgla kamiennego, w związku z tym mam pytanie czy masz opracowane pytania z tego zakresu? będę wdzięczna za odpowiedź, pozdrawiam

          2. TZ

            W najbliższym terminie będę podchodził do egz na dozór średni w specjalności budowlano-montażowej w zakładach górniczych wydobywających metodą otworową rope naft i gaz ziemny.
            Masz jakiś typowy zestaw pytań które są pod tą specjalność ???

  3. Pingback: Ekonomia
  4. Mateusz

    Witam, mógłby ktoś napisać jakie pytania dostał na egzaminie o specjalności elektrycznej- kopalnia węgla kamiennego. Z góry dziękuję 🙂

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.