Kontakt

 

 

mail: piotrkrzeminski82@gmail.com
kom: +48 502 786 936

Dane firmy:

PITMAN Sp. z o.o.
Wiosenna 1a/49

25-534 Kielce
NIP: 9592048659
REGON: 520745654

Zapisz się na newsletter aby otrzymać darmowe opracowanie pytań egzaminacyjnych

Zgadzam się z Polityką Prywatności

 1. Robert

  Witam
  Przeczytałem artykuł kolegi z zainteresowaniem i mam w związku z tym parę pytań.
  Chcę złożyć papiery na zatwierdzenia mierniczego górniczego czy może kolega ma jakieś ewentualne podpowiedzi od czego zacząć.
  Pozdrawiam
  Robert

  1. Cześć Robert
   Doprecyzuj proszę pytanie. Czy chodzi Ci od czego zacząć naukę, czy może potrzebujesz kompleksowej informacji jak wygląda procedura od A do Z, która doprowadzi Cię do uzyskania kwalifikacji mierniczego górniczego? Rozumiem, że chodzi Ci o kwalifikacje mierniczego górniczego w zakładach górniczych innych niż podziemne zakłady górnicze?

   Pozdrawiam

   1. Robert

    Witam
    Dokładnie zakres materiału który obowiązuje dla przyszłego mierniczego górniczego w podziemnych zakładach górniczych. Mam tytuł technika geodety i nie wiem dokładnie jakich pytań mogę się spodziewać. Jaki zakres ?
    Pozdrawiam
    Robert

    1. Robert niestety nie specjalizuję się w „podziemce”, ale chętnie prześlę Ci to co może się pojawić na egzaminie. Napisz twój email to wyślę zestawy pytań, które do niedawna były opublikowane na stronie WUG i które mogą być zadawane. Postaram się pomóc na tyle ile będzie to możliwe.
     Czekam na email.
     Pozdrawiam

   2. Karol Kurcbard

    Witam Panie Piotrze.
    Pragnę podziękować Panu za rzetelnie opracowane materiały, które u Pana nabyłem, jakiś czas temu.
    10.07.2020r. Odbyłem egzamin w OUG Gliwice, oczywiście zdałem.
    A wszystko dzięki temu że zastosowałem się do wskazówek na Pańskiej stronie internetowej.
    Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.
    Karol Kurcbard.

 2. Turururu

  Witam,
  mam pytanie odnośnie wymagań jakie trzeba spełniać aby móc przystąpić do egzaminu na wyższy dozór w specjalności: górniczej. Jakie doświadczenie zawodowe i wykształcenie itp.

  Pozdrawiam

  1. Cześć
   Odpowiadając na pytanie, kandydat ubiegający się o stwierdzenie kwalifikacji osoby wyższego dozoru górniczego w odkrywkowych zakładach górniczych wydobywających węgiel brunatny lub wydobywających kopaliny z użyciem środków strzałowych powinien spełniać następujące warunki:
   Kwalifikacje ogólne:
   a) znajomość przepisów prawa geologicznego i górniczego oraz innych przepisów stosowanych w ruchu zakładu górniczego,
   b) znajomość zagadnień związanych z prowadzeniem ruchu określonego rodzaju zakładów górniczych i występujących w nich zagrożeń,
   Kwalifikacje zawodowe:
   a) posiadanie tytułu zawodowego magistra inżyniera, nadanego po ukończeniu studiów drugiego stopnia w zakresie górnictwa, oraz odbycie rocznej praktyki w średnim i niższym dozorze ruchu zakładu górniczego albo zakładu w specjalności górniczej, albo
   b) posiadanie tytułu zawodowego inżyniera, nadanego po ukończeniu studiów pierwszego stopnia w zakresie górnictwa, oraz odbycie 2-letniej praktyki w średnim i niższym dozorze ruchu zakładu górniczego albo zakładu w specjalności górniczej, albo
   c) posiadanie kwalifikacji w zawodach dających przygotowanie do pracy w górnictwie odkrywkowym, określonych w klasyfikacji zawodów
   szkolnictwa zawodowego w grupie „technicy i inny średni personel”,oraz odbycie 3-letniej praktyki w średnim i niższym dozorze ruchu zakładu górniczego albo zakładu w specjalności górniczej.
   Podstawa prawna: § 3. 1. Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 15 grudnia 2011 r. w sprawie kwalifikacji w zakresie górnictwa i ratownictwa górniczego, oraz art. 54. Ustawy Prawo geologiczne i górnicze z dnia 9 czerwca 2011 r.

   Pozdrawiam

   1. Turururu

    Co do interpretacji punktu: Kwalifikacje zawodowe (a) „odbycie rocznej praktyki w średnim i niższym dozorze ruchu zakładu górniczego”. chodzi o to że w sumie ma być rok, czy rok niższego i rok średniego. Po przepracowaniu określonego czasu mogę sam się zgłosić jako osoba fizyczna do OUG na egzamin bez informowania pracodawcy?

    Dzięki za wcześniejszą odpowiedz.

    Pozdrawiam

    1. Musi to być rok w niższym i w średnim dozorze razem z tym, że co najmniej połowa tego okresu (6 m-cy) w średnim dozorze, no i niestety do wniosku, który będziesz składał do OUG musisz załączyć jakiś dowód odbycia tej praktyki a mianowicie: świadectwo pracy lub zaświadczenie o zatrudnieniu lub opinię o przebiegu pracy zawodowej. Każdy z tych dokumentów podpisuje pracodawca (w moim przypadku był to Kierownik Ruchu Zakładu Górniczego i też przeszło), więc bez tego twój wniosek będzie niekompletny i komisja może nie dopuścić cię do egzaminu. Myślę, że napiszę na ten temat odrębny artykuł gdzie załączę również wszystkie niezbędne informacje i dokumenty jakie są niezbędne do prawidłowego przebiegu procedury do momentu egzaminu.

     Pozdrawiam

 3. Harold

  Witam, czy mógłby Pan wysłać pytania na zatwierdzenie na nadgórnika w podziemnych zakładach ? Wiem że były one na stronie WUGu lecz zostały usunięte. Pozdrawiam

  1. Witaj Harold
   Niestety nie ściągnąłem pytań dot. zakładów podziemnych (bardzo żałuję, myślałem, że WUG nie usunie ze strony tych plików). Wyślę Ci pytania z odkrywek i podrążę temat tych pytań z podziemki – spróbuję kontaktu z WUG-iem i może uda się coś uzyskać. Postaram się pomóc.

   Pozdrawiam

    1. Harold

     Mam jeszcze jedno pytanie. Wiem że na egzaminie powtarza się zagadnienie dotyczące aktów normatywnych. Chciałem zapytać czy to chodzi o to:

     Ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. — Prawo geologiczne i górnicze
     Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 12 czerwca 2002 r.
     w sprawie ratownictwa górniczego.
     Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
     z dnia 14 czerwca 2002 r.
     w sprawie zagrożeń naturalnych w zakładach górniczych.
     tekst ujednolicony – stan prawny na dzień 23.10.2004 r.
     Rozporządzenie Ministra Gospodarki
     z dnia 17 czerwca 2002 r.
     w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy, prowadzenia ruchu oraz specjalistycznego zabezpieczenia przeciwpożarowego w odkrywkowych zakładach górniczych wydobywających kopaliny podstawowe.
     Rozporządzenie Ministra Gospodarki
     z dnia 28 czerwca 2002 r.
     w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy, prowadzenia ruchu oraz specjalistycznego zabezpieczenia przeciwpożarowego w zakładach górniczych wydobywających kopaliny otworami wiertniczymi.
     Rozporządzenie Ministra Gospodarki
     z dnia 28 czerwca 2002 r.
     w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy, prowadzenia ruchu oraz specjalistycznego zabezpieczenia przeciwpożarowego w odkrywkowych zakładach górniczych wydobywających kopaliny pospolite.
     tekst ujednolicony – stan prawny na dzień 22.03.2004 r.*
     Rozporządzenie Ministra Gospodarki
     z dnia 28 czerwca 2002 r.
     w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy, prowadzenia ruchu oraz specjalistycznego zabezpieczenia przeciwpożarowego w podziemnych zakładach górniczych
     tekst ujednolicony – stan prawny na dzień 14.08.2010 r.
     Rozporządzenie Rady Ministrów
     z dnia 30 kwietnia 2004 r.
     w sprawie dopuszczania wyrobów do stosowania w zakładach góniczych
     tekst ujednolicony – stan prawny na dzień 01.01.2008 r.
     Zarządzenie Nr 42 Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego z dnia 2 listopada 2010 r. w sprawie sposobu postępowania w urzędach górniczych w sprawach, w których jest wykonywana działalność lobbingowa

     Pozdrawiam

 4. Piotr

  Witam
  Potrzebuję materiałów do wykonywania czynności na niższy dozór o specjalności mechanicznej w odkrywkowych zakładach górniczych wydobywających węgiel brunatny przy pomocy środków strzałowych?

  1. Cześć Piotr
   Przepraszam, że tak długo nie dawałem znać. Odezwę się do Ciebie w tej sprawie na maila najpóźniej do jutra.

   Pozdrawiam

 5. bartek

  Witam, czy mógłbyś udostępnić pytania z egzaminów na dozór górniczy? Przykładowe pytania ze strony wugu pobrałem, chodzi mi o te z „życia wzięte”.

  Pozdrawiam

  1. Cześć Bartek
   Skontaktuję się z tobą mailowo w tej sprawie.
   Pozdrawiam

 6. maciek

  Witaj.
  Chciałbym kupić od Ciebie przykładowy zestaw pytań na wyższy dozór górniczy.
  Proszę o kontakt

  1. Cześć Maciek
   Odezwę się na maila.
   Pozdrawiam

 7. Sebol

  Witam
  Interesują mnie pytania na egzamin na KRZ w zakładach górniczych wydobywających węgiel brunatny lub wydobywające kopaliny za pomocą środków strzałowych.

 8. krystian

  Dzień dobry,
  czy mógłbym uzyskać wykładnię jednego z artykułów ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. „Prawo geologiczne i górnicze” (Dz. U. Nr 163,
  poz. 981):

  „Art. 60. 2. Osoba posiadająca stwierdzone kwalifikacje do wykonywania czynności w kierownictwie określonego w art. 58 ust. 1 działu ruchu, w określonej w art. 58 ust. 1 pkt 1 i 3–5 specjalności w wyższym dozorze ruchu zakładu górniczego albo zakładu albo w określonej w art. 58 ust. 1 pkt 2 specjalności w średnim albo niższym dozorze ruchu podziemnego zakładu górniczego może wykonywać czynności na stanowisku obejmującym więcej niż jeden z tych rodzajów czynności bez stwierdzenia kwalifikacji do wykonywania pozostałych czynności.”

  Jak należy to rozumieć? Czy mając stwierdzone kwalifikacje osoby dozoru średniego w specjalności mechanicznej – maszyn i urządzeń dołowych mogę wykonywać czynności w specjalności górnicze wyciągi szybowe bez stwierdzenia kwalifikacji w tej specjalności?

  Czy chodzi o to, że mając stwierdzone kwalifikacje dozoru średniego w specjalności mechanicznej – maszyn i urządzeń dołowych w w podziemnych zakładach górniczych wydobywających węgiel kamienny, mogę wykonywać czynności osoby dozoru średniego w specjalności mechanicznej – maszyn i urządzeń dołowych w podziemnych zakładach górniczych wydobywających rudy metali oraz w podziemnych zakładach górniczych wydobywających kopaliny inne niż węgiel i rudy metali bez stwierdzenia kwalifikacji specjalności w tych zakładach.

  Czy jeszcze inaczej należy interpretować ten artykuł ustawy.

  1. Witam
   Bardzo dobre pytanie. Ale żeby mieć pewność zwróciłem się o interpretację do WUG także poczekajmy chwilkę i będziemy znali odpowiedź z pierwszej ręki.

   Pozdrawiam

  2. Cześć Krystian
   Poniżej odpowiedź na twoje pytanie – informacja uzyskana z WUG.

   W odpowiedzi na otrzymaną drogą elektroniczną w dniu 16 marca 2015 r. prośbęo interpretację art. 60 ust. 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. – Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. z 2015 r. poz. 196), zwanej dalej „Pgg”, uprzejmie informuję:

   Powołany przepis stanowi, iż „Osoba posiadająca stwierdzone kwalifikacje do wykonywania czynności w kierownictwie określonego w art. 58 ust. 1 działu ruchu, w określonej w art. 58 ust. 1 pkt 1 i 3-5 specjalności w wyższym dozorze ruchu zakładu górniczego albo zakładu albo w określonej w art. 58 ust. 1 pkt 2 specjalności w średnim albo niższym dozorze ruchu podziemnego zakładu górniczego może wykonywać czynności na stanowisku obejmującym więcej niż jeden z tych rodzajów czynności bez stwierdzenia kwalifikacji do wykonywania pozostałych czynności.”.
   W świetle powyższego, osoba wykonująca czynności w średnim dozorze ruchu w podziemnym zakładzie górniczym wydobywającym węgiel kamienny w specjalności mechanicznej – maszyny i urządzenia dołowe, zatrudniona na stanowisku obejmującym obok wykonywania czynności w jej specjalności również wykonywanie czynności w średnim dozorze ruchu w specjalności górnicze wyciągi szybowe w zakresie dotyczącym mechaniki, może wykonywać zadania na tym stanowisku na podstawie świadectwa stwierdzającego posiadanie kwalifikacji
   do wykonywania czynności w podziemnym zakładzie górniczym wydobywającym węgiel kamienny w specjalności mechanicznej – maszyny i urządzenia dołowe.

   Celem regulacji zawartej w art. 60 ust. 2 Pgg było umożliwienie wykonywania na danym stanowisku złożonych czynności bez odrębnego stwierdzania kwalifikacji. Art. 60 ust. 2 Pgg nie zastępuje stwierdzenia kwalifikacji niezbędnych do zajmowania określonego stanowiska,
   tzn. że zatrudnienie na stanowisku obejmującym wyłącznie wykonywanie czynności w średnim dozorze ruchu w podziemnym zakładzie górniczym wydobywającym węgiel kamienny w specjalności górnicze wyciągi szybowe wymaga stwierdzenia kwalifikacji w tej specjalności. Art. 60 ust. 2 Pgg
   nie „rozciąga” także stwierdzenia kwalifikacji w określonej specjalności w jednym rodzaju podziemnego zakładu górniczego (np. wydobywającym węgiel kamienny) na pozostałe rodzaje podziemnych zakładów górniczych (np. wydobywającym rudy metali albo wydobywającym kopaliny inne niż węgiel i rudy metali). Powyższe wynika wprost z odesłania w art. 60 ust. 2 Pgg do art. 58 ust. 1 Pgg, w którym wymieniono rodzaje specjalności oraz rodzaje podziemnych zakładów górniczych, w jakich następuje stwierdzenie kwalifikacji w tych specjalnościach.

   Pozdrawiam

 9. Damian

  cześć,
  mam pytanie co się dzieje ze starym planem ruch po zatwierdzeniu nowego,
  i na jakich zasadach prowadzi się strzelania doświadczalne.

  1. Cześć
   Plan Ruchu, który przestał obowiązywać archiwizuje się i dalej przechowuje w Zakładzie Górniczym. Co do strzelań to czy nie chodzi Ci czasem o strzelania specjalistyczne? – sprawy te reguluje Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 1 kwietnia 2002 roku w sprawie przechowywania i używania środków strzałowych i sprzętu strzałowego w zakładach górniczych.
   Pozdrawiam

   1. Damian

    odnośnie strzelań doświadczalnych na kopalniach odkrywkowych to w mocy pozostało rozporządzenie ” w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy, prowadzenia ruchu oraz specjalistycznego zabezpieczania przeciwpożarowego w odkrywkowych zakładach górniczych wydobywających kopaliny pospolite 28 czerwca 2002 r. Z tego co wiem tylko cześć związana z robotami strzałowymi jest aktualna.

    Ale mam inne pytanie 🙂
    Na jakiej podstawie są wydawane zarządzenia KRZG kto podpisuje i przestrzega.

 10. bartosz

  Witam czy dalbys rade napisac od A do Z jak robic zatwierdzenia na sztygara i gdzie szukac materiałow ?

 11. Maciek

  Witam.
  Chciałbym zakupić zestaw pytan na egzamin.
  Pozdrawiam

 12. Witam Panie Piotrze
  Chciałbym zakupić zestaw pytań do nauki na egzamin Dozór górniczy czy była by taka możliwość Bartosz
  Pozdrawiam

 13. Anna Ozga

  Dzień dobry,
  W poście z dnia 19 maja 2017 r. dot. kierowników działu techniki strzałowej, znalazłam następujacą informację „Warto też wiedzieć, że ukończone kursy specjalistyczne inżyniera (technika) strzałowego spełniają wymogi dla pełnienia od 1 lipca 2017 r. funkcji kierownika działu techniki strzałowej.”.
  Mam przed sobą zaświadczenie o ukończeniu takiego kursu w 1990 r. i chciałabym się dowiedzieć skąd ww. informacja albo jakie są inne podstawy (przede wszystkim podstawy prawne) dla takiego stwierdzenia.
  Pozdrawiam,
  Anna

 14. Jan

  Szanowny Panie,
  Ile dokładnie pytań znajduje się w e-booku nr 13 i 14?
  Szukam pytań do egzaminu na dozór wyższy w specjalność budowlanej.
  Otworowa eksploatacja złóż. Zastanawiam się jak bogaty jest zasób pytań.

  pozdrawiam

  1. Witam
   Te dwa ebooki zawierają 42 pytania. Cały zestaw V zawiera 97 pytań.

 15. Marek

  Witam, interesują mnie pytania dotyczące stwierdzenia kwalifikacji na stanowisko Kierownika Działu Wentylacji w podziemnych zakładach górniczych wydobywających węgiel kamienny. Czy ma Pan pytania w tym konkretnym kierunku?

 16. Szymon

  Cześć Piotrze,

  Świetny blog! Bardzo dużo ciekawych rzeczy się dowiedziałem-dzięki.

  Mam pytanie: skończyłem studia (magister licencjat) z geofizyki i podyplomowe z Górnictwa odkrwykowego, pracowałem od 2 lat jako specjalista ds. geologii, obecnie koordynator projektu górniczego zajmując się procedurą uzyskania koncesji na wydobycie.

  Chciałbym w przyszłości starać się o uprawnienia z wyższym dozorze ruchu w odkrywkowym zakładzie górniczym (nadsztygar, kierownik ruchu), czy zdobywając doświadczenie w dozorze, ale za granicą (Słowacja) w odkrywkowym zakładzie górniczym mogę zostać dopuszczony z taką praktyką do egzaminu w Polsce? Czy praktyka ta powinna odbywać się pełnoetatowo czy może to np być 2 lub 3 dni w tygodniu?

  Dziękuję i pozdrawiam serdecznie!
  Szymon

  1. Cześć Szymon
   Żeby ubiegać się o wyższy dozór w specjalności górniczej w odkrywkowych zakładach górniczych musisz najpierw zdobyć kwalifikacje dozoru w specjalności górniczej. Obecnie kwalifikacje dozoru można zdobyć spełniając wymagania określone przez pracodawcę, który Cię zatrudnia. Dodam też że musi to być w Polsce. Mając już kwalifikacje dozoru musisz przepracować 18 miesięcy w dozorze górniczym w Polsce. Po tym czasie możesz się ubiegać o stwierdzenie, w Okręgowym Urzędzie Górniczym, kwalifikacji osoby wyższego dozoru ruchu w specjalności górniczej. Praktyka za granicą niestety nie zostanie zaliczona.
   To tak w dużym skrócie. Jak będziesz miał więcej pytań to pisz do mnie na maila – piotrkrzeminski82@gmail.com
   Pozdrawiam

 17. Mihail Vereschagin

  Witam, obejrzałem Państwa stronę, ale mam kilka pytań. Nie mam zbyt wiele czasu na pocztę elektroniczną, więc byłbym bardzo wdzięczny gdyby ktoś do mnie oddzwonił, mój numer to +33640002492. Dziękuję, i miłego dnia.

 18. Dawid

  Witam
  Moje pytanie brzmi co z:
  ” Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 2 sierpnia 2016 r. w sprawie kwalifikacji w zakresie górnictwa i ratownictwa górniczego. w raz z późniejszymi zmianami”

  Czy dane rozporządzenie zostało całkowicie uchylone? Czy można się nim dalej posługiwać po powiedzeniu „wraz z późniejszymi zmianami” czy może trzeba teraz odwołać się do czegoś innego.
  z góry dziękuje za odpowiedź.

  1. Cześć
   Rozporządzenie w sprawie kwalifikacji nie wygasło jeszcze. Co prawda trwają obecnie prace nad nowym Rozporządzeniem w sprawie kwalifikacji ale może to zająć jeszcze jakiś czas.
   Natomiast zgodnie z Ustawą z dnia 22.11.2018 r. o zmianie ustawy – Prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2018 poz. 2245):
   Art. 169. 6. Dotychczasowe przepisy wykonawcze wydane na podstawie art. 69 oraz art. 69a ustawy zmienianej w art. 32 (chodzi o Ustawę PGiG), zachowują moc do dnia wejścia w życie przepisów wykonawczych wydanych na podstawie art. 69 oraz art. 69a ustawy zmienianej w art. 32 (chodzi o Ustawę PGiG) , w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, oraz mogą być zmieniane na podstawie tych przepisów.

   Tak więc Rozporządzenie w sprawie kwalifikacji nadal obowiązuje.

 19. Dawid

  Witam

  Chciałbym się zapytać czy posiadając wykształcenie wyższe jako inżynier na wydziale elektrycznym elektrotechniki mogę stwierdzić kwalifikacje w zakresie górniczych wyciągów szybowych?

  1. Witaj Dawid
   Zgodnie z aktualnie obowiązującym Rozporządzeniem w sprawie kwalifikacji mając wykształcenie: inżynier w zakresie elektrotechniki, możesz się ubiegać o kwalifikacje osoby dozoru ruchu w specjalności górnicze wyciągi szybowe. Musisz mieć jeszcze dodatkowo 6 m-cy praktyki zawodowej pod ziemią w ruchu podziemnego zakładu górniczego w specjalności górnicze wyciągi szybowe.
   Pozdrawiam

 20. Edward

  Witam.
  Gdzie znajduje się plan ratownictwa ?

  1. Witaj Edward
   Plan ratownictwa powinien być w zakładzie górniczym.
   Z kolei kopalnie odkrywkowe nie mają obowiązku tworzenia planu ratownictwa.
   Pozdrawiam

 21. Mariusz

  Witam
  Podejmowałem próby kontaktu na e-maila
  Niestety nie zaliczyłem egzaminu . Pierwsze pytanie dot. Mojego zajęcia, następne akty prawne i wymieniłem ich około 10 pozycji, potem pytanie dotyczące Dokumentu bezpieczeństwa i karty ryzyka zawodowego tu się wypowiedziałem, ale zawiesiłem się na pytaniu „ Co pan powie o ochronie środowiska ? ”Rozpocząłem wypowiedz o ochronie (obwałowaniu) gruntu pod zbiornikami naziemnymi przy JEDNYM zbiorniku 100 % powierzchni obwałowania wys. 1m i korona wału szerokość 0,5 m i dalej przy dwóch zbiornikach 70 % obwałowania terenu ale to nie było to milczenie i zastanowienie i nic . I dalej odnośnie tego pytania „ Jakie akty prawne mówią nam lub są związane z Ochroną środowiska ? ”Szukałem w myślach wiadomości i nic , już byłem zablokowany . Otrzymałem kolejne pytanie „ Jakie akty prawne opisują lub mówią o Współpracy z podmiotami obcymi ?” tutaj wymieniłem „Dokument bezpieczeństwa” i nic więcej nie rozwinąłem tematu , a stres już zżerał mnie ostro i gdy otrzymałem pytanie „Zagrożenia naturalne” myśląc że śpiewająco odpowiem na to pytanie ,niestety nie .Stres był aktywny. Niesamowicie zepsułem odpowiedź. Proszę o sugestie jak należało odpowiedzieć na pytanie odnośnie „ochrony środowiska” rozumiem że wypadało wymienić akty mówiące/dotyczące o ochrony środowiska ? i kolejne „ Jakie akty prawne opisują lub mówią o Współpracy z podmiotami obcymi” . Egzamin dotyczył czynności w „Wyższym dozorze ruchu w specjalności górniczej” w zakładach górniczych wydobywających otworami wiertniczymi”.
  Następny termin za 6 miesięcy. Pozdrawiam

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.