Podziemna eksploatacja złóż – pytania egzaminacyjne
Witam
W związku z zainteresowaniem moim blogiem kolegów pracujących w podziemnych zakładach górniczych, postanowiłem dzisiejszy artykuł poświęcić właśnie tej działalności. Pomimo tego, że wywodzę się z górnictwa odkrywkowego i nie mam doświadczenia zdobytego w kopalniach podziemnych, to postaram się sprostać waszym wymaganiom. Wasze zainteresowanie głównie dotyczy pytań jakie mogą pojawić się na egzaminach podczas stwierdzania kwalifikacji. W związku z tym postanowiłem rozszerzyć moją ofertę o opracowanie pytań z zakresu górnictwa podziemnego. Na pierwszy plan poszedł oczywiście dozór górniczy i mechaniczny. Na tą chwilę gotowe są już 3 opracowania pytań: dla kandydatów ubiegających się o stwierdzenie kwalifikacji w charakterze osoby dozoru ruchu w specjalności górniczej – techniczna eksploatacja złóż w podziemnych zakładach górniczych, dla kandydatów ubiegających się o stwierdzenie kwalifikacji w charakterze osoby dozoru ruchu w specjalności mechanicznej – maszyn i urządzeń dołowych w podziemnych zakładach górniczych oraz w charakterze osoby dozoru ruchu w specjalności mechanicznej – wyciągów szybowych w podziemnych zakładach górniczych. Są to pytania, które były opublikowane na stronie WUG. Będę informował na bieżąco gdy kolejne opracowania będą ukończone.
Wykaz wszystkich opracowań:
1. ebook nr 1 – pytania na dozór górniczy – odkrywkowa eksploatacja
2. ebook nr 2 – pytania na dozór mechaniczny – odkrywkowa eksploatacja
3. ebook nr 3 – podstawowe pytania (mogą być zadane dla każdej specjalności)
4. ebook nr 4 – pytania z życia wzięte (nie były publikowane na stronie WUG)
5. ebook nr 5 – pytania na dozór górniczy – podziemna eksploatacja
6. ebook nr 6 – pytania na dozór mechaniczny – maszyny i urządzenia w podziemnych zakładach górniczych
7. ebook nr 7 -pytania na dozór mechaniczny – wyciągi szybowe w podziemnych zakładach górniczych
8. ebook nr 8 – pytania na dozór górniczy – wentylacja w podziemnych zakładach górniczych
Cały czas powstają nowe opracowania więc pełną informację na ich temat znajdziesz tutaj.
Tak dla informacji dodam, że w przypadku podziemnych zakładów górniczych ustawodawca nie był już taki łaskawy i po zmianie ustawy Prawo Geologiczne i Górnicze wszystkie egzaminy nadal trzeba zadawać przed komisją w Okręgowym Urzędzie Górniczym (oprócz egzaminu na KRZG, który odbywa się w WUG). Czyli zarówno osoby ubiegające się o niższy lub średni dozór w każdej specjalności, muszą zdać egzamin w OUG. Osobiście uważam tą decyzję za bardzo mądrą biorąc pod uwagę skalę zagrożeń oraz wyzwań jakie występują w podziemnych zakładach górniczych. Wiedza osób dozoru w tych kopalniach powinna być na wysokim poziomie, a nic tak nie zmobilizuje do przyswojenia tej wiedzy jak świadomość tego, że trzeba będzie zdać egzamin ustny przed komisją państwową 🙂
Poza tym nie chodzi tutaj o samą wiedzę ale przede wszystkim o bezpieczeństwo wszystkich pracowników, którzy nam podlegają (lub będą podlegać) oraz nasze bezpieczeństwo. Dlatego zachęcam do ciągłego poszerzania swojej wiedzy oraz aktywnego uczestnictwa w inicjatywach służących promocji branży górniczej (konferencje, szkolenia, targi). Im większa będzie wasza wiedza poparta dodatkowo doświadczeniem, tym lepsza będzie wasza renoma i będziecie postrzegani jako wysokiej klasy profesjonaliści, co w konsekwencji będzie musiało się przełożyć na coraz lepszą sytuację materialną. Oczywiście nie jest to proces kilkudniowy tylko wysiłek wymagający sporego zaangażowania, odpowiedzialności i poświęcenia dużej ilości czasu, ale jestem pewien, że kto obierze ten kierunek osiągnie sukces.
Tym optymistycznym akcentem żegnam Was i do następnego wpisu 🙂
Zapisz się na newsletter aby otrzymać przykładowe darmowe opracowanie pytań.
Comments on "Podziemna eksploatacja złóż – pytania egzaminacyjne"