Jak odpowiadać na pytania w trakcie egzaminu na dozór?
Przed Tobą egzamin. Komisja zadaje pytania, a ty musisz na nie odpowiedzieć. Ale jak zacząć odpowiedź? Jak odpowiadać na pytania żeby było dobrze?
Dziś trochę bardziej szczegółowo opiszę ten problem. Częściowo już pisałem na ten temat w artykule „Jak zdać egzamin”? Jednak wielu czytelników bloga pyta mnie jak odpowiadać na pytania prawidłowo? W moich opracowaniach, odpowiedź na każde pytanie zaczyna się od informacji z jakiego przepisu wynika dana informacja i jakiego paragrafu lub artykułu dotyczy. Przykład poniżej:
Pytanie: Co to jest obszar górniczy?
Odpowiedź: art. 6 ust. 1 pkt 5 Ustawy Prawo Geologiczne i Górnicze z dnia 9 czerwca 2011 r. wraz z późniejszymi zmianami.
Art. 6. 1. W rozumieniu ustawy:
5) obszarem górniczym – jest przestrzeń, w granicach której przedsiębiorca jest uprawniony do wydobywania kopaliny, podziemnego bezzbiornikowego magazynowania substancji, podziemnego składowania odpadów, podziemnego składowania dwutlenku węgla oraz prowadzenia robót górniczych niezbędnych do wykonywania koncesji.
Pytanie czytelników do mnie często brzmi: Piotrek czy ja muszę mówić cały ten wstęp, co z czego wynika i z jakiego paragrafu?
Moja odpowiedź brzmi – oczywiście, że nie. Najważniejsze jest żeby znać odpowiedź na pytanie. Nie musisz wiedzieć z jakiego konkretnie artykułu czy paragrafu wynika dana informacja. Ale napiszę też od razu, że jeżeli będziesz to wiedzieć i udzielisz odpowiedzi w taki sposób jak to napisałem w przykładzie powyżej, to będzie to absolutny dowód na to, że jesteś mega profesjonalnie przygotowany do egzaminu i urośniesz w oczach komisji do rangi eksperta, a Twój egzamin po prostu będzie tylko formalnością. Wiem o tym ponieważ kilka razy udzieliłem w ten sposób odpowiedzi (a konkretnie 2 razy 🙂 ) i było to bardzo pozytywnie odebrane przez komisję.
Zdaję sobie oczywiście sprawę, że jest to trudne i nauczenie się każdej odpowiedzi w taki sposób będzie bardzo czasochłonne. Więc jeszcze raz napiszę – nie musisz tego robić. Wystarczy, że będziesz znać odpowiedź na pytanie.
Dodam jeszcze, że pytanie zadane przez komisje może wymagać tego, żeby podać z jakiego przepisu wynika odpowiedź. Przykład:
Proszę podać definicję obszaru górniczego i z jakiego przepisu wynika ta definicja?
W tej sytuacji dobrze byłoby wiedzieć, że odpowiedź wynika z Ustawy PGiG. Choć i tak najważniejsza będzie sama definicja. Jeśli nie będziesz wiedzieć z jakiego aktu prawnego wynika, to komisja raczej Ci to wybaczy.
Pytacie również: Jakie pytania padają najczęściej na egzaminie?
Tutaj trudno mi jest jednoznacznie podać listę pytań tzw. pewniaków, ale jest jedno pytanie, które pada na 90% egzaminach. Brzmi ono:
Proszę podać akty prawne obowiązujące w górnictwie? lub Z czego się przygotowałeś do egzaminu?
Szerzej na ten temat pisałem w artykule Z czego się pan przygotował do egzaminu?
Jak odpowiadać na pytania?
Tutaj uważam, że trzeba krótko, zwięźle i na temat udzielić odpowiedzi bez zbędnego rozgadywania się. Jeśli znasz odpowiedź na pytanie to po prostu jej udziel. Nie staraj się dodatkowo zabłysnąć bo komisja lubi dodatkowo „ciągnąć za język” i może wkroczyć w obszar, z którego będziesz słabiej przygotowany.
Inaczej wygląda sprawa gdy nie znasz odpowiedzi lub po prostu zapomniałeś. W takiej sytuacji nie możesz powiedzieć, że nie wiesz. Jeśli to zrobisz to skazujesz się na porażkę. Bardzo często bywa tak, że nawet brak udzielenia odpowiedzi na jedno pytanie skutkuje negatywnym wynikiem egzaminu. Musisz twardo próbować odpowiedzieć na pytanie. Spróbuj nawiązać do podobnego tematu lub po prostu zacznij przysłowiowo „lać wodę”. Komisja zorientuje się, że nie znasz odpowiedzi lub, że coś tam wiesz ale nie do końca. Zaczną Cię naprowadzać i podpowiadać. Przy odrobinie szczęścia wybrniesz z tej sytuacji. Wiem, bo sam tego doświadczyłem. Dlatego zachęcam do tego żeby nigdy się nie poddawać, nawet jak sytuacja wygląda na beznadziejną.
Podsumowanie
Oczywiście wszystkie te informację oraz opisane rekomendacje są tylko i wyłącznie moimi przemyśleniami i sposobami, które zastosowałem w praktyce i sprawdziły się, gdyż wszystkie egzaminy zaliczyłem pozytywnie 🙂 Ty możesz mieć swoje zdanie na ten temat i swoje przemyślenia, których bardzo chętnie wysłucham, dlatego też zachęcam do pisania komentarzy i opisywania swoich doświadczeń.
Na koniec dla zainteresowanych dodam, że na tej stronie znajdziesz kompleksową informację na temat gotowych opracowanych pytań egzaminacyjnych, sporządzonych na podstawie aktualnie obowiązujących przepisów (łącznie z tymi, które weszły w życie 1 lipca 2017 r. w 2019 r.), które są zadawane na egzaminach w urzędach górniczych oraz u pracodawców.
Jeśli chcesz otrzymać darmową wersję opracowań, żeby sprawdzić jak wygląda ich forma, wypełnij poniższy formularz, to otrzymasz je na maila.