Kwalifikacje dozoru uzyskane u pracodawcy – co z nimi będzie?

Witaj

Dzisiejszy materiał, który udostępniam jest kontynuacją poprzedniego wątku, który możesz zobaczyć tutaj. Zachęcam do sprawdzenie jeśli jeszcze tego nie widzieliście. Obiecałem w poprzednim nagraniu wideo, że wyjaśnię kwestię związaną z uprawnieniami osób, które uzyskały kwalifikacje np. osoby dozoru ruchu w specjalności górniczej u swojego pracodawcy. 

W świetle zmian jakie szykują się w ustawie Prawo Geologiczne i Górnicze, pracodawcy już nie będą określać wymagań jakie musi spełnić kandydat, który chce pracować w dozorze i niektórych specjalnościach wyższego dozoru (nie dotyczy podziemnych zakładów górniczych dla których wszystkie kwalifikacje są stwierdzane w urzędach górniczych). Wymagania będą wynikały z przepisów. Wrócą też egzaminy w Okręgowych Urzędach Górniczych.

W związku z tymi zmianami pojawia się bardzo istotne pytanie.

Co się stanie po zmianie przepisów z osobami, które uzyskały uprawnienia u swojego pracodawcy?

Odpowiedzi na to pytanie udzieliłem w poniższym filmie.

Zapraszam do oglądania – Kwalifikacje dozoru uzyskane u pracodawcy – co z nimi będzie?

Dziękuję za obejrzenie tego materiału wideo.

Zachęcam Cię do pozostawienia komentarza pod filmem. Jestem otwarty na sugestie i Wasze pytania. Poniżej zostawiam linki o których była mowa w filmie:

➡️Link do poprzedniego filmu – obejrzyj koniecznie

➡️Rządowy Proces Legislacyjny

➡️Projekt ustawy PGiG

➡️Uzasadnienie zmian

➡️Zmiany w art. 53 i 58 ustawy PGiG

Powiązane artykuły:
1. Dla kogo Pracodawca określa wymagania do pracy w dozorze?
2. Egzamin u Pracodawcy a egzamin w OUG
3. Co dalej z Rozporządzeniem w sprawie kwalifikacji?
4. Pytania egzaminacyjne.

kwalifikacje dozoru

kwalifikacje dozoru

 1. Patryk

  Dzięki za kolejne nagranie, jak zwykle wszystko jasno opisane ze źródłem.

 2. Przemysław

  Jak zwykle dobry materiał Piotrze, krótko i na temat.

  Podczas tego filmu przyszła mi jednak do głowy taka myśl. Czy w ciągu tych 5 lat okresu przejściowego osoby, które posiadają uprawnienia przyznane przez przedsiębiorcę i spełniają wszystkie pozostałe wymagania do ubiegania się o stwierdzenie wyższego dozoru w OUG zechcą to zrobić, to będą musiały jedynie zdać egzamin na wyższy dozór, czy Urząd będzie miał obowiązek od razu stwierdzić wpierw uprawnienia na dozór zgodnie z nowymi przepisami?
  Krótko mówiąc, czy po wejściu w życie nowych przepisów osoby ubiegające się o wyższy dozór będą mogły to zrobić bez wcześniejszego stwierdzania dozoru przez OUG?

  1. Witaj Przemek
   Szczerze mówiąc to jeszcze nie ustaliłem tego szczegółu więc nie odpowiem na 100%.
   Ale wydaje mi się, że niestety będą musiały najpierw zdać dozór i dopiero ubiegać się o dozór wyższy.
   Dlatego zachęcałbym do tego żeby zrobić wyższy dozór teraz, zanim ustawa wejdzie w życie.
   Pozdrawiam
   Piotrek

 3. Grzegorz

  Dzięki wielkie, pozdrawiam!

 4. Artur

  Witam!
  A ja mam pytanie o inne zawody pracujące w górnictwie, a powiązane z tematem. W nowelizacji mowa jest o kierownikach działów ruchu np. bezpieczeństwa i higieny pracy czy też kierownika ochrony środowiska. Wynika z tego że osoby takie także będą musiały mieć stwierdzone kwalifikacje górnicze. Czy dotyczy to tylko kierowników działu, czy też każdy BHPowiec będzie musiał zrobić dozór? W większości kopalni odkrywkowych, sprawami tymi zajmuje się specjalista spoza zakładu lub jednoosobowo osoba zajmująca się BHP, czy uznajemy je za kierowników tych działów?
  Z góry dziękuję za odpowiedź 🙂 Pozdrawiam

  1. Witaj Artur
   Według aktualnie obowiązujących przepisów kwalifikacje kierownika działu bezpieczeństwa i higieny pracy lub ochrony środowiska stwierdzają okręgowe urzędy górnicze.
   Żeby zostać takim kierownikiem to oprócz wykształcenia określonego w Rozporządzeniu w sprawie kwalifikacji trzeba mieć również praktykę w wyższym dozorze.
   Jeśli BHP-owiec będzie chciał zostać kierownikiem takiego działu to będzie musiał najpierw popracować w dozorze BHP, następnie w wyższym dozorze BHP i dopiero będzie mógł ubiegać się o kwalifikacje kierownika działu BHP. To tak w dużym skrócie – mam nadzieję, że wyjaśniłem, a jeśli dalej coś jest niejasne to prośba o kontakt.
   Pozdrawiam

 5. witam,
  czy ta ustawa już weszła w życie? nigdzie nie mogę znaleźć tego zapisu w ustawie.

  1. Jeszcze nie.
   Zachęcam do obejrzenia ostatniego filmu w tym temacie.
   Pozdrawiam

 6. Karol

  Witam Piotrze
  Ja chciałem zapytać o osoby które zdawały egzamin u pracodawcy ale już wtedy miały wykształcenie kierunkowe, te osoby też będą musiały zdawać egzamin np. w OUG

  1. Witaj Karol
   Według projektu ustawy to będą musiały zdać egzamin w OUG.

   1. Karol

    Piotrze zastanawiam się jeszcze, czy mogę teraz podejść do egzaminu w OUG o stwierdzenie kwalifikacji w dozorze, mając już zdany egzamin u pracodawcy i będąc w dozorze, mówię tu o tej samej specjalności w której pracuje.

    1. Karol jeśli chodzi o zakłady odkrywkowe to urzędy górnicze nie stwierdzają kwalifikacji osób dozoru. Dopiero po zmianie ustawy będą to robić.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.