Kwalifikacje dozoru uzyskane u pracodawcy – co z nimi będzie?

Witaj

Dzisiejszy materiał, który udostępniam jest kontynuacją poprzedniego wątku, który możesz zobaczyć tutaj. Zachęcam do sprawdzenie jeśli jeszcze tego nie widzieliście. Obiecałem w poprzednim nagraniu wideo, że wyjaśnię kwestię związaną z uprawnieniami osób, które uzyskały kwalifikacje np. osoby dozoru ruchu w specjalności górniczej u swojego pracodawcy. 

W świetle zmian jakie szykują się w ustawie Prawo Geologiczne i Górnicze, pracodawcy już nie będą określać wymagań jakie musi spełnić kandydat, który chce pracować w dozorze i niektórych specjalnościach wyższego dozoru (nie dotyczy podziemnych zakładów górniczych dla których wszystkie kwalifikacje są stwierdzane w urzędach górniczych). Wymagania będą wynikały z przepisów. Wrócą też egzaminy w Okręgowych Urzędach Górniczych.

W związku z tymi zmianami pojawia się bardzo istotne pytanie.

Co się stanie po zmianie przepisów z osobami, które uzyskały uprawnienia u swojego pracodawcy?

Odpowiedzi na to pytanie udzieliłem w poniższym filmie.

Zapraszam do oglądania – Kwalifikacje dozoru uzyskane u pracodawcy – co z nimi będzie?

Dziękuję za obejrzenie tego materiału wideo.

Zachęcam Cię do pozostawienia komentarza pod filmem. Jestem otwarty na sugestie i Wasze pytania. Poniżej zostawiam linki o których była mowa w filmie:

➡️Link do poprzedniego filmu – obejrzyj koniecznie

➡️Rządowy Proces Legislacyjny

➡️Projekt ustawy PGiG

➡️Uzasadnienie zmian

➡️Zmiany w art. 53 i 58 ustawy PGiG

Powiązane artykuły:
1. Dla kogo Pracodawca określa wymagania do pracy w dozorze?
2. Egzamin u Pracodawcy a egzamin w OUG
3. Co dalej z Rozporządzeniem w sprawie kwalifikacji?
4. Pytania egzaminacyjne.

kwalifikacje dozoru

kwalifikacje dozoru

  1. Patryk

    Dzięki za kolejne nagranie, jak zwykle wszystko jasno opisane ze źródłem.

  2. Przemysław

    Jak zwykle dobry materiał Piotrze, krótko i na temat.

    Podczas tego filmu przyszła mi jednak do głowy taka myśl. Czy w ciągu tych 5 lat okresu przejściowego osoby, które posiadają uprawnienia przyznane przez przedsiębiorcę i spełniają wszystkie pozostałe wymagania do ubiegania się o stwierdzenie wyższego dozoru w OUG zechcą to zrobić, to będą musiały jedynie zdać egzamin na wyższy dozór, czy Urząd będzie miał obowiązek od razu stwierdzić wpierw uprawnienia na dozór zgodnie z nowymi przepisami?
    Krótko mówiąc, czy po wejściu w życie nowych przepisów osoby ubiegające się o wyższy dozór będą mogły to zrobić bez wcześniejszego stwierdzania dozoru przez OUG?

    1. Witaj Przemek
      Szczerze mówiąc to jeszcze nie ustaliłem tego szczegółu więc nie odpowiem na 100%.
      Ale wydaje mi się, że niestety będą musiały najpierw zdać dozór i dopiero ubiegać się o dozór wyższy.
      Dlatego zachęcałbym do tego żeby zrobić wyższy dozór teraz, zanim ustawa wejdzie w życie.
      Pozdrawiam
      Piotrek

  3. Grzegorz

    Dzięki wielkie, pozdrawiam!

  4. Artur

    Witam!
    A ja mam pytanie o inne zawody pracujące w górnictwie, a powiązane z tematem. W nowelizacji mowa jest o kierownikach działów ruchu np. bezpieczeństwa i higieny pracy czy też kierownika ochrony środowiska. Wynika z tego że osoby takie także będą musiały mieć stwierdzone kwalifikacje górnicze. Czy dotyczy to tylko kierowników działu, czy też każdy BHPowiec będzie musiał zrobić dozór? W większości kopalni odkrywkowych, sprawami tymi zajmuje się specjalista spoza zakładu lub jednoosobowo osoba zajmująca się BHP, czy uznajemy je za kierowników tych działów?
    Z góry dziękuję za odpowiedź 🙂 Pozdrawiam

    1. Witaj Artur
      Według aktualnie obowiązujących przepisów kwalifikacje kierownika działu bezpieczeństwa i higieny pracy lub ochrony środowiska stwierdzają okręgowe urzędy górnicze.
      Żeby zostać takim kierownikiem to oprócz wykształcenia określonego w Rozporządzeniu w sprawie kwalifikacji trzeba mieć również praktykę w wyższym dozorze.
      Jeśli BHP-owiec będzie chciał zostać kierownikiem takiego działu to będzie musiał najpierw popracować w dozorze BHP, następnie w wyższym dozorze BHP i dopiero będzie mógł ubiegać się o kwalifikacje kierownika działu BHP. To tak w dużym skrócie – mam nadzieję, że wyjaśniłem, a jeśli dalej coś jest niejasne to prośba o kontakt.
      Pozdrawiam

      1. Zdzisława

        Witam, czyli każda osoba która jest bhpowcem bez zatwierdzeń górniczych, żeby utrzymać pracę jako zwykły pracownik działu bhp na kopalni np. odkrywkowej wydobywającej kopaliny podstawowe / kamień/ musi również zrobić zatwierdzenia na osobę dozoru? Czy żeby zrobić takie zatwierdzenia w urzędzie wystarczy technikum bhp oraz podyplomowe studia?

        1. Nie ma jeszcze prawomocnego Rozporządzenia w sprawie kwalifikacji więc nie odpowiem teraz na to pytanie.
          Dopiero jak będzie Rozporządzenie to się dowiemy.

  5. witam,
    czy ta ustawa już weszła w życie? nigdzie nie mogę znaleźć tego zapisu w ustawie.

    1. Jeszcze nie.
      Zachęcam do obejrzenia ostatniego filmu w tym temacie.
      Pozdrawiam

  6. Karol

    Witam Piotrze
    Ja chciałem zapytać o osoby które zdawały egzamin u pracodawcy ale już wtedy miały wykształcenie kierunkowe, te osoby też będą musiały zdawać egzamin np. w OUG

    1. Witaj Karol
      Według projektu ustawy to będą musiały zdać egzamin w OUG.

      1. Karol

        Piotrze zastanawiam się jeszcze, czy mogę teraz podejść do egzaminu w OUG o stwierdzenie kwalifikacji w dozorze, mając już zdany egzamin u pracodawcy i będąc w dozorze, mówię tu o tej samej specjalności w której pracuje.

        1. Karol jeśli chodzi o zakłady odkrywkowe to urzędy górnicze nie stwierdzają kwalifikacji osób dozoru. Dopiero po zmianie ustawy będą to robić.

  7. Paweł

    Cześć, z tego co wyszukałem w internecie to zmiany nadal nie zostały przeprocedowane przez Sejm i to pracodawca może stwierdzić kwalifikacje dozoru. Cz dobrze myślę?

    1. Cześć
      Źle myślisz. Pracodawcy od 28.10.2023 r. już nie mogą nadawać uprawnień. Mogą to robić tylko urzędy górnicze, ale nie mają jeszcze podstawy prawnej w postaci Rozporządzenia w sprawie kwalifikacji, dlatego nic nie robią i od prawie 5 miesięcy nie są stwierdzane kwalifikacje osób kierownictwa i dozoru.

      1. Paweł

        Wielkie dzięki za odpowiedź. Szukałem szukałem i dopiero u Ciebie dostałem rzetelną odpowiedź. Pozostaje tylko czekać na rozporządzenie choć nie wiadomo ile. Pozdrawiam

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.