Jak zdać egzamin?


pobraneWitaj

Dzisiejszy wpis jest kontynuacją serii artykułów dotyczących egzaminów stwierdzających kwalifikacje do wykonywania zawodu w górnictwie odkrywkowym.

Wreszcie nadszedł ten moment. Po kilku stresujących tygodniach doczekaliśmy się dnia, w którym odbędzie się egzamin. Oczywiście jak przed każdym egzaminem ustnym, współczynnik stresu sięga zenitu (przynajmniej u większości osób, którym zależy na pozytywnym wyniku).  I dzisiejszy wpis chciałbym poświęcić właśnie tej kwestii. Chciałbym dać kilka wskazówek i metod, które ja zastosowałem przed egzaminami i w trakcie egzaminu i przyniosły one wymierne korzyści. Oczywiście lekarstwa na całkowitą eliminację stresu nie mam, ale zachęcam do stosowania różnych metod na jego odreagowanie (np. bieganie, 20-25 minut dziennie wystarczy).

Jak zdać egzamin – Najważniejsza sprawa

Merytoryczne przygotowanie się. Tego raczej nie trzeba tłumaczyć. Bez przyswojenia wiedzy nie ma co liczyć na pozytywny wynik egzaminu. Osobiście byłem świadkiem jak podczas jednego dnia czekałem na swoją kolej przed pokojem komisji egzaminacyjnej i przede mną była młoda pani również czekająca na swoją kolej. Widziałem, że była bardzo zestresowana bo okazywała to drepcząc i obgryzając paznokcie. Zagadałem więc, że wszystko będzie dobrze i nie ma się co denerwować, na co ona mi odpowiedziała, że to jest jej trzecie podejście do stwierdzenia kwalifikacji niższego dozoru górniczego (wtedy jeszcze trzeba było zdawać w OUG) po czym wyjęła kilka kartek A4 z zapiskami i pokazując mi je powiedziała, że tego się uczyła i więcej nie wie. Była to jakaś namiastka wymaganej wiedzy i jak pokazałem jej swoje materiały to uśmiechnęła się i powiedziała mi, że to jakiś absurd żeby czegoś takiego wymagać od ludzi. Niestety znowu nie zdała.

Więc ja po części się z nią zgadzam, że rzeczywiście zasób wiedzy jaki trzeba przyswoić jest ogromny. Dodatkowym utrudnieniem jest to, że mamy do czynienia w 99% z aspektami prawnymi, a kto próbował czytać ze zrozumieniem jakąkolwiek ustawę lub rozporządzenie to wie, że trzeba się nieźle namęczyć żeby nie usnąć 🙂

Więc jak przyswoić tą wiedzę?

Ja rekomenduję sposób, który sam zastosowałem. Nie jest to nic nadzwyczajnego. Po prostu systematycznie, codziennie poświęcać czas na naukę. Im wcześniej zaczniecie tym lepiej. Ja polecam zacząć kilka tygodni przed egzaminem (3 – 4 tygodnie), i poświęcać codziennie 1 godzinę max 1,5 godziny na intensywną naukę. Oczywiście większość powie, że łatwo powiedzieć, a skąd tyle czasu wziąć, a co z innymi obowiązkami itd. itp. Więc ja mówię, że da się, trzeba tylko chcieć i zaplanować to sobie w swoim dziennym harmonogramie. Wystarczy odpuścić oglądanie swojego ulubionego serialu lub zrezygnować z innej czynności, która może przez te 3 – 4 tygodnie poczekać – w końcu ważą się losy twojej kariery, możesz awansować, najprawdopodobniej dostaniesz podwyżkę. Ostatecznie można wziąć kilka dni urlopu co też stosowałem jak czułem, że mogę się nie wyrobić. Zachęcam was do tego gdyż im lepiej będziecie przygotowani tym pewniej staniecie przed komisją, a wasze odpowiedzi będą płynne i zrobicie pozytywne wrażenie.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Dzień przed egzaminem proponuję zrelaksować się, spędzić czas na jakiejś przyjemnej czynności lub ze swoją drugą połówką. Przed snem strzelić piwko i odpocząć. Nie ma co się katować. Jeżeli zastosowaliście systematyczny tok nauki to dzień przed egzaminem polecam odciążyć umysł i pozwolić mu ochłonąć. W ten sposób uzyskacie lepszy efekt.

Na egzamin polecam ubrać się elegancko – garnitur, koszula itd. Jest to podstawowy element twojego wyglądu i tego, że podchodzisz do tematu poważnie i z szacunkiem. Szczerze mówiąc nie spotkałem się z przypadkiem żeby ktoś przyszedł na egzamin ubrany np. w dres lub inny luźny strój ale myślę, że członkowie komisji w takiej sytuacji mogli by się poczuć urażeni, choć to tylko moja subiektywna opinia. Dlatego lepiej nie kusić losu.

Ponadto pamiętaj o zabraniu ze sobą dowodu osobistego i dowodu wpłaty opłaty egzaminacyjnej (jeżeli nie załączyłeś go do wniosku). Generalnie to w powiadomieniu jakie otrzymujemy z OUG, w którym przewodniczący komisji informuje nas o terminie egzaminu, jest informacja co należy ze sobą zabrać na egzamin celem okazania. Jest to bardzo ważne gdyż brak tych dokumentów może spowodować, że nie zostaniemy dopuszczeni do egzaminu – a szkoda by było.

Jak udzielać odpowiedzi?

Według mnie na pytania należy odpowiadać krótko bez specjalnego rozgadywania się gdyż można się zaplątać, a członkowie komisji lubią „ciągnąć za język” i mogą dociekać dodatkowych tematów. I nagle z jednego pytania stworzy się dwa, trzy lub cztery. No ale łatwo się mówi. A co zrobić gdy trafi się pytanie na, które kompletnie nie znamy odpowiedzi? No cóż ja polecam w takiej sytuacji nie poddawać się. Nigdy nie mów „nie wiem”. Nie wolno tego powiedzieć. Wtedy trzeba mimo wszystko próbować odpowiedzieć, nawiązać do podobnego tematu po prostu lać wodę. Komisja oczywiście zorientuje się, że nie wiesz, a ja na swoim przykładzie doświadczyłem tego, że dostałem pytanie i nie wiedziałem co powiedzieć. Więc zacząłem mówić nie na temat. Przewodniczący komisji uśmiechnął się po czym zaczął mi podpowiadać. I w ten sposób wybrnąłem z tej sytuacji. Oczywiście egzamin zdałem. Dlatego zachęcam do tego aby nie mówić, że czegoś nie wiemy. Wiemy, tylko akurat nas zamroczyło i tyle.

Laska

Oczywiście wszystkie te informację oraz opisane rekomendacje są tylko i wyłącznie moimi przemyśleniami i sposobami, które zastosowałem w praktyce i sprawdziły się, gdyż wszystkie egzaminy zaliczyłem pozytywnie. Wy możecie mieć swoje zdanie na ten temat i swoje przemyślenia, których badzo chętnie wysłucham, dlatego też zachęcam do pisania komentarzy i opisywania swoich doświadczeń.

Podsumowanie

Na zakończenie informacja dla osób chętnych wejść w posiadanie gotowych odpowiedzi na pytania egzaminacyjne. Na chwilę obecną posiadam opracowane  2 zestawy pytań w formie ebooków, są to między innymi:

Zestaw I – Odkrywkowa eksploatacja złóż (zawiera ponad 150 pytań)

Zestaw II – Podziemna eksploatacja złóż (zawiera ponad 150 pytań)

Zestaw III – Dozór elektryczny w podziemnych zakładach górniczych (zawiera ponad 150 pytań)

Zestaw IV – Dozór elektryczny w odkrywkowych zakładach górniczych (zawiera ponad 110 pytań) 

Zestaw V – Otworowa eksploatacja złóż (zawiera ponad 70 pytań)

Wartość tych opracowań wynosi na chwilę obecną 67 zł za jeden zestaw. Szczegóły znajdziesz tutaj. Dodam również, że trwają prace nad nowymi opracowaniami jak również śledzę na bieżąco zmiany PGiG i dostosowuję odpowiedzi do aktualnie obowiązujących przepisów. Osobą, które chcą zaoszczędzić swój czas i przejść od razu do nauki polecam te opracowania. Sam się z nich uczyłem i uważam, że są gwarancją pozytywnego wyniku egzaminu – pod warunkiem, że się nauczycie tego co jest w nich zawarte. Jeżeli zainteresowała Cię moja oferta to zapraszam do kontaktu.

Zapisz się na newsletter aby otrzymać darmowe opracowanie pytań.

Zgadzam się z Polityką Prywatności

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

  1. Pingback: Pianino

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.