Jak wypełnić wniosek o stwierdzenie kwalifikacji

Cześć

Dzisiejszy artykuł dla odmiany będzie w formie krótkiego materiału wideo. A konkretnie będzie to instrukcja wideo pokazująca jak wypełnić wniosek o stwierdzenie kwalifikacji osoby dozoru w specjalności górniczej dla kopalń podziemnych. Dla sporej części górników jest to bardzo prosty proces, jednak pojawiają się pytania od Was w tym temacie dlatego pomyślałem, że warto taki instruktaż zamieścić na stronie. Myślę , że będzie on dla Was przydatny, zwłaszcza dla kolegów w początkowym etapie swojej kariery.

Poniżej dla ułatwienia wstawiam linki do pobrania formularzy wniosków dla poszczególnych zakładów górniczych:

Formularz wniosku do Dyrektora OUG o stwierdzenie kwalifikacji – podziemne (pobierz)
Formularz wniosku do Dyrektora OUG o stwierdzenie kwalifikacji – odkrywki (pobierz)
Formularz wniosku do Dyrektora OUG o stwierdzenie kwalifikacji – otworowe (pobierz)

Aktualne formularze znajdziesz również na stronie WUG.

Poniżej zamieszczam drugą część instruktażu jak wypełnić wniosek, w którym wyjaśniam co należy wpisać w rubryce „przygotowanie zawodowe” w sytuacji gdy nie masz wykształcenia wyższego. Pojawiają się pytania w tym temacie więc postanowiłem doprecyzować tą kwestię.

Pozdrawiam

nowa kopalnia

 1. Noname

  Jesli skończyłem studia z tytułem magistra nie zwiazane z górnictwem. Mam 2,5 roku dołu(wczesniej wymagane bylo 3 lata stazu jesli sie miało technika eksploatacji złóż,teraz wg tych tabel jest to 12mcy), ale mam kursy zawodowe m11 i m39. To jak wypelnic ten wniosek?

  1. Cześć
   To że masz mgr w innym kierunku niż górnictwo w niczym Ci nie pomoże więc tego we wniosku nie zaznaczasz. Jeżeli masz technika górnictwa to wpisujesz w wierszu kwalifikacje w zawodzie: technik eksploatacji złóż. Kursów m11 i m39 nie uwzględnia się we wniosku.

   Pozdrawiam

 2. Łukasz

  Witam jak wpisać dla górnictwa odkrywkowego jakie studia ukończyliśmy, ja takiej opcji nie mam……..

  Pozdrawiam

  1. Łukasz
   Musisz pobrać wniosek Formularz wniosku do Dyrektora OUG o stwierdzenie kwalifikacji – dla odkrywki. Tam taka opcja jest.
   Są osobne formularze dla górnictwa podziemnego, odkrywkowego i otworowego.
   Pobierasz stąd – http://www.wug.gov.pl/do_pobrania/formularze

   Pozdrawiam

 3. Paw

  Witam, mam małe pytanie. Mam tytul technika ( kurs m 39) pracuje na oddziale wydobywczy (ponad dwa lata), mam kopalniany kurs gornika i glownie wykonuje te czynnosci, lecz angaz moj na umowie to slusarz spawacz remontowy p/z. W zwiazku z tym czy moge skladac wniosek o stwierdzenie kwalifikacji gorniczych ? Glownie chodzi czy angaz moj pozwala skladac wniosek. Z gory dziekuje za odpowiedz.

  1. Cześć
   Oczywiście możesz składać wniosek o stwierdzenie kwalifikacji dozoru specjalności górniczej – przy Twoim wykształceniu potrzebujesz do tego 12 miesięcy praktyki zawodowej pod ziemią w ruchu podziemnego zakładu górniczego w specjalności górniczej. W związku z tym potrzebne Ci będzie zaświadczenie od pracodawcy lub KRZG, że rzeczywiście pracowałeś min. te 12 miesięcy jako górnik na oddziale wydobywczym. Zaświadczenie to dołączysz do wniosku o stwierdzenie kwalifikacji i zostaniesz dopuszczony do egzaminu. OUG nie żąda okazania umowy o pracę – wystarczy zaświadczenie. Jak będziesz miał więcej pytań to pisz do mnie na maila.
   Pozdrawiam
   Piotrek

   1. paw

    Dziekuje bardzo chodzilo mi wlasnie o kwestie angazu. Juz teraz wydaje mi sie ze wiem co Trzeba

    1. Marcin

     Jeśli mam pół roku młodszego górnika, a drugie pół roku górnika pod ziemią to nie mogę się starać po tych 12miesiącach?

     1. Cześć
      Możesz się śmiało starać o stwierdzenie kwalifikacji dozoru pod warunkiem, że masz wykształcenie kierunkowe – górnictwo podziemne.

 4. Rafał

  Cześć,
  Czy mogę zdawać egzamin na zatwierdzenia dozoru w specjalności górniczej w OUG Kraków jeżeli podlegam pod Katowice??

  1. Cześć
   Tak możesz tylko musisz wcześniej napisać do OUG w Katowicach prośbę, że chcesz zdawać w OUG Kraków i musisz to uzasadnić. Następnie jeśli OUG Katowice wyrazi zgodę to składasz wniosek o stwierdzenie kwalifikacji do OUG Kraków ale za pośrednictwem OUG Katowice. Twój wniosek zostanie przesłany z Katowic do Krakowa i egzamin odbędzie się w Krk.
   Pozdrawiam

 5. Kamil

  Witam,
  Pracuję od 7 lat w podziemnych zakładach górniczych wydobywających rudy metali jako operator samojezdnych maszyn górniczych pod ziemią. Chciałbym pracować w dozorze ruchu w specjalności mechanicznej- maszyn i urządzeń dołowych. Posiadam tytuł mgr inż. Z tym że inzyniera logistyki i technologii transportu, a magistra z mechaniki i budowy maszyn. Zastanawiam się jak prawidłowo powinienem wypełnić we wniosku o stwierdzenie kwalifikacji pola Przygotowanie zawodowe. Rozumiem że w polu tytuł zawodowy zaznaczam magister inżynier; w polu ukończenie studiów wyższych w zakresie – wpisuję Mechanika i Budowa Maszyn, a co z polem kwalifikacje w zawodzie?
  Czy poniżej w tabelce INNE powinienem również zaznaczyć mechanikę i budowę maszyn jako ukończenie studiów podyplomowych? Oraz czy wystarczy wysłać zwykłe ksero dyplomu i zabrać ze sobą oryginał na egzamin?
  Pozdrawiam Kamil

 6. Matias

  Witam
  Ukończyłem Kurs m39, nie posadając kursu m11 czy mogę składać wniosek o zostanie osobą dozoru? Mam 2 letni staż na stanowisku Górnik pod ziemią .

 7. krystian

  witam, posiadam tytuł technika górnictwa podziemnego i teraz mam pytanie jaki staż muszę mieć pod ziemią żeby składać papiery na sztygara ?

  1. Musisz mieć 12 miesięcy praktyki pod ziemią.

 8. KAMIL

  Witam,
  Mam pytanie co należy wpisać w „charakter praktyki” oraz „szczebel lub zakres odbywania praktyki” jeśli jestem pracownikiem fizycznym oddziału taśmowego?

  1. Cześć
   Jako charakter praktyki należy wpisać to co faktycznie się robi na kopalni np: utrzymanie ruchu transportu taśmowego, przeglądy, konserwacja urządzeń itp.
   Szczebel lub zakres odbywania praktyki – tutaj wpisujesz swoje stanowisko, które obecnie zajmujesz, możesz wpisać to co masz w umowie o pracę.
   Pozdrawiam

 9. Hej. Pracuję na powierzchni w kopalni węgla kamiennegoi chcę zrobić zatwierdzenia. Jaki mam wypełnić wniosek? Dziekuję?

  1. Jakie zatwierdzenia chcesz zrobić? Jaka specjalność?

 10. Michał_konopka

  Witam Serdecznie! Posiadam tytuł Technika Górnika oraz Technika Mechanika – od początku na kopalni pracuję na oddziele Mechanicznym i jestem zatrudniony jako ślusarz P/z. Chciałbym jednak zrobić zatwierdzenie osoby dozoru w specjalności górniczej. Czy jest taka możliwość czy musiałbym się przenieść na ten oddział górniczy żeby miec 12 miesięcy wymaganego stażu? (staż ogółem 3 lata) Pozdrawiam

  1. Witaj Michał
   Żeby komisja dopuściła Cię do egzaminu stwierdzającego kwalifikacje osoby dozoru ruchu w specjalności górniczej, będziesz musiał do wniosku o stwierdzenie kwalifikacji załączyć dowody odbycia praktyki pod ziemią w specjalności górniczej. Może to być świadectwo pracy, zaświadczenie o zatrudnieniu lub opinia o przebiegu pracy zawodowej. Z takiego dokumentu musi wynikać, że masz 12 m-cy praktyki w specjalności górniczej. Jeżeli Twój pracodawca wystawi Ci taki dokument od ręki to super. Jeżeli nie, to niestety trzeba będzie przenieść się na oddział górniczy na 12 m-cy.
   Pozdrawiam
   Piotrek

 11. Michał_konopka

  Mam jeszcze jedno pytanie, gdzie mogę dostać aktualne zagadnienia na egzamin stwierdzający kwalifikacje dozoru w specjalności górniczej oraz mechanicznej, oraz na co szczególnie zwrócić uwagę aby być w 100% przygotowanym? pozdrawiam

 12. Kamil

  Witam,
  poszukuję danych odnośnie uiszczenia opłaty za egzamin, lecz niestety nie mogę ich znależć.
  Podlegam pod OUG Katowice.
  Pozdrawiam

 13. Łukasz Biskup

  Witam. Uończyłem technikum elektroniczne i pracuje jako elektromonter urządzeń łączności oraz automatyki pod ziemią. Mam 12 lat stażu. Czy mogę starać się o stwierdzenie kwalifikacji na dozór niższego stopnia?
  Pozdrawiam

  1. Witaj Łukasz
   Zakładam, że chcesz ubiegać się o stwierdzenie kwalifikacji osoby dozoru ruchu w specjalności elektrycznej – maszyn i urządzeń dołowych.
   Jeżeli tak to śmiało możesz składać wniosek o stwierdzenie kwalifikacji bo masz odpowiednie wykształcenie i długi okres praktyki. W Twoim przypadku wystarczyłoby 12 miesięcy praktyki zawodowej pod ziemią w specjalności elektrycznej (czyli np. jako elektromonter).
   Pozdrawiam
   Piotrek

 14. Marcin

  Mam pytanie. Jestem pracownikiem oddziału szybowego. Jakie zatwierdzenie ( specjalność) powinienem zrobić aby mieć szanse dostać się do dozoru szybowego? Jak wygląda cały proces przystąpienia do egzaminu? Z góry dziękuję

 15. Łukasz

  Jeżeli mam wykształcenie średnie techniczne to w polu tytuł zawodowy nie muszę zaznaczać nic?

 16. Maciek

  Posiadam wykształcenie średnie (liceum) oraz uprawnienia SEP (D oraz E) powyżej 1kV. Obecnie pracuje w firmie, która wykonuje prace na powierzchni w podziemnych zakładach górniczych jako elektromonter. Czy po 12 miesiącach praktyki zawodowej mogę starać się o stwierdzenie kwalifikacji zawodowych, aby firma mogła mi zatwierdzić dozór?

  1. Witaj Maciek
   Nie piszesz o jaki dozór chcesz się ubiegać. Zakładam, że o dozór w specjalności elektrycznej (bo pracujesz jako elektromonter).
   Ale czy to ma być dozór w specjalności elektrycznej – maszyn i urządzeń dołowych? Czy może dozór w specjalności elektrycznej – maszyn i urządzeń na powierzchni?
   Doprecyzuj proszę bo ma to znaczenie.
   Pozdrawiam
   Piotrek

   1. Maciek

    Przepraszam, za późną odpowiedź. Chodzi o dozór w specjalności elektrycznej – maszyn i urządzeń na powierzchni.

    1. Witaj Maciek
     Żeby ubiegać się o dozór w specjalności elektrycznej – maszyn i urządzeń na powierzchni, musisz mieć minimum wykształcenie średnie w zakresie: elektroenergetyki, elektryki, teletechniki lub automatyki. Musisz mieć również 12 m-cy praktyki zawodowej w ruchu podziemnego zakładu górniczego w specjalności elektrycznej. Warto też dodać, że w przypadku specjalności elektrycznej – maszyn i urządzeń na powierzchni, OUG nie stwierdza tych kwalifikacji. Uprawnienia te póki co nadaje jeszcze pracodawca. Trzeba też dowiedzieć się czy pracodawca nie ma jakichś dodatkowych wymagań, bo te które wymieniłem powyżej wynikają z rozporządzenia w sprawie kwalifikacji.
     Pozdrawiam

 17. Nowy

  Witam. jeżeli posiadam wykształcenie Technik Górnictwa Podziemnego . doświadczenie 10 miesięcy na oddzielę górniczym to powinnem mieć stopień technika górniczego 3 stopnia czy stopień gornika ??

  1. Jeśli pracowałeś jako pracownik fizyczny to możesz otrzymać stopień górnika III stopnia.
   Jeśli pracowałeś jako osoba dozoru to możesz otrzymać stopień technika górniczego III stopnia.

 18. Łukasz

  Witam,
  jestem sztygarem zmianowym posiadającym kwalifikacje do wykonywania czynności w podziemnych zakładach wydobywających węgiel kamienny. Chcę przejść z KWK na zakład górniczy wydobywający rudy metali. Czy mogę złożyć do urzędu wniosek o stwierdzenie kwalifikacji do wykonywania czynności w podziemnych zakładach górniczych wydobywających rudy metali? Nawet jeśli tam jeszcze nie pracuję?

  1. Witaj Łukasz
   Według rozporządzenia w sprawie kwalifikacji możesz złożyć wniosek ponieważ rozporządzenie wymaga praktyki zawodowej pod ziemią w ruchu podziemnego zakładu górniczego i nie mówi jaki to ma być konkretnie zakład. Jako, że pracujesz w kopalni podziemnej to spełniasz ten warunek.
   Pozdrawiam

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.