Egzamin w OUG cz. 1

Witam Cię serdecznie.

Dzisiejszy, a zarazem pierwszy artykuł na moim blogu chciałbym poświęcić kwestii kwalifikacji osób, które chcą pracować w dozorze górniczym na kopalniach odkrywkowych. Wątek jest dość obszerny i w jednym artykule raczej ciężko będzie zamieścić wszystkie informacje jakie dotyczą tej sprawy, ale postaram się w miarę prosty i składy sposób naświetlić temat.

Na początek – odkrywkowe zakłady górnicze dzielimy na:

  1. Odkrywkowe zakłady górnicze wydobywające węgiel brunatny oraz wydobywające kopaliny z użyciem środków strzałowych,
  2. Odkrywkowe zakłady górnicze wydobywające kopaliny beż użycia środków strzałowych.

Dla osób spoza branży wyjaśniam, że aby móc pracować w dozorze górniczym należy posiadać odpowiednie kwalifikacje nadane przez przedsiębiorcę, który jest właścicielem kopalni, lub kwalifikacje stwierdzone przez właściwy organ nadzoru górniczego czyli Dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego, właściwego dla miejsca zameldowania kandydata ubiegającego się o stwierdzenie kwalifikacji.

Wyróżniamy następujące kwalifikacje dozoru ruchu:

  1. niższy dozór (nadgórnik, dozorca)
  2. średni dozór (sztygar)  dozór niższy i średni w 2016 roku zostały zastąpione dozorem (stopień sztygara)
  3. wyższy dozór (nadsztygar)
  4. kierownik działu ruchu
  5. kierownik ruchu zakładu górniczego

Do niedawna, czyli do momentu wejścia w życie nowej Ustawy Prawo Geologiczne i Górnicze z dnia 9 czerwca 2011 roku, wszystkie szczeble kwalifikacji stwierdzane były przez Okręgowe Urzędy Górnicze. Czyli upraszczając, potencjalny kandydat musiał zdać ustny egzamin przed komisją kwalifikacyjną w Okręgowym Urzędzie Górniczym, właściwym dla miejsca zameldowania kandydata.

Aktualnie w przypadku odkrywkowych zakładów górniczych, dyrektorzy okręgowych urzędów górniczych stwierdzają kwalifikacje do wykonywania czynności:

  1. kierownika ruchu
  2. kierowników działów ruchu: górniczego oraz energomechanicznego,
  3. w wyższym dozorze ruchu w specjalnościach: górniczej, mierniczej oraz geologicznej
    w odkrywkowych zakładach górniczych wydobywających:
    – węgiel brunatny lub
    – kopaliny z użyciem środków strzałowych, lub
    – kopaliny bez użycia środków strzałowych

Dyrektorzy OUG stwierdzają również kwalifikacje do wykonywania czynności:

  1. kierownika działu ochrony środowiska,
  2. w wyższym dozorze ruchu w specjalnościach: budowlanej oraz ochrona środowiska
    w odkrywkowych zakładach górniczych.

Pozostałe szczeble dozoru czyli niższy dozór, średni dozór  dozór, wyższy dozór (dla specjalności, które nie były wymienione powyżej) mogą wykonywać osoby, które cyt. „są obowiązane posiadać określone przez pracodawcę przygotowanie zawodowe i doświadczenie zawodowe do wykonywania tych czynności.

Czyli mówiąc krótko, teraz dla tych osób pracodawca, który je zatrudnia może umożliwić im wykonywanie czynności w dozorze na ustalonych przez siebie zasadach. To pracodawca decyduje kto i na jakich zasadach otrzyma możliwość pracy w dozorze co automatycznie po odbyciu odpowiedniego stażu umożliwi mu ubieganie się o stwierdzenie kwalifikacji na kolejne szczeble hierarchii górniczej poprzez złożenie wniosku o egzamin do OUG i oczywiście zdanie tego egzaminu. I właśnie tej kwestii chciałbym się bardziej przyjrzeć w tym artykule.

Z czym wiąże się taki egzamin?

Zważywszy na to, że jest on ustny, to oczywiście generuje pewne ilości stresu, gdyż to od jego wyniku zależy dalszy przebieg Twojej kariery. A jak zapewne wiesz, egzaminy ustne dla większości osób są wręcz horrorem. Dodatkowo stres potęguje obawa przed utratą opłaty egzaminacyjnej. Jakiej opłaty??? Tak, tak, za taki egzamin trzeba zapłacić, a negatywny wynik powoduje, że kasa przepada i poprawkowy egzamin trzeba opłacić od nowa. Na dzień dzisiejszy opłata egzaminacyjna wynosi 263,94 zł 288,29 zł. Stawka opłaty egzaminacyjnej zmienia się z upływem czasu. Aktualna informacja na ten temat zawsze znajduje się pod poniższym linkiem:

Opłata egzaminacyjna

Kandydat, który uzyskał negatywny wynik egzaminu, może przystąpić do ponownego egzaminu nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od dnia, w którym przeprowadzono egzamin, który „oblał”. Ta informacja generuje dodatkowy stres i może bardzo często powodować, że kariera danej osoby może zostać mocno wyhamowana i trzeba będzie czekać na możliwość awansu ze względów formalnych.

W związku z tym każdy kto chce pomyślnie przejść przez proces stwierdzenia kwalifikacji w OUG powinien poważnie podejść do tego tematu i porządnie przygotować się do egzaminu. Ale jak to zrobić? Otóż na stronie wyższego urzędu górniczego są opublikowane zestawy przykładowych pytań zadawanych przez komisję egzaminacyjną. Jak wejdziecie na tą stronę to zobaczycie, że zastosowano podział pytań w zależności od rodzaju zakładu górniczego i specjalności na jaką się chce zdawać (pytania zostały jakiś czas temu usunięte ze strony WUG). Pytania można pobrać w formie pliku .pdf  i nie pozostaje wam nic więcej jak siadać do nauki. Ja sam zdawałem 5 egzaminów w OUG (wszystkie pozytywnie) więc wiem jak to się odbywa i jak trzeba się przygotować do takiego egzaminu, aby zaliczyć go pozytywnie. W następnym artykule przedstawię Ci pewien sposób, a raczej rozwiązanie, jak w szybki sposób przygotować się do egzaminu. Przedstawię rozwiązanie, które zaoszczędzi Twój czas i umożliwi w szybki i składny sposób przygotowanie się do egzaminu przed komisją kwalifikacyjną w urzędzie górniczym. Jeśli zainteresował Cię ten artykuł to proszę o komentarze i ewentualne pytania. Pozdrawiam serdecznie.

Piotrek

Powiązane wpisy

  1. Egzamin w OUG cz.2 
  2. Droga do egzaminu.
  3. Jak zdać egzamin?
  4. Pytania egzaminacyjne.
  1. Górnik

    Temat wart rozwinięcia.

  2. Pawel P

    Witam,
    Zamierzam zdawac egz.na wyzszy dozor w spec. gorniczej, niestety nie znalazlem pytan przykladowych. Prosze o podpowiedz czego sie uczyc?
    Pozdrawiam

  3. I just want to say I am just beginner to weblog and definitely liked you’re blog site. More than likely I’m planning to bookmark your site . You absolutely have good writings. Appreciate it for revealing your blog.

  4. Bartosz

    Hej, czy ubiegając się o stwierdzenie kwalifikacji na każdym stanowisku w zakładzie podziemnym trzeba zdawać egzamin państwowy? Zastanawiają mnie wytyczne podane na stronie WUG-u co do czynności specjalistycznych (i nie tylko) w zakładach odkrywkowych jak i podziemnych, nie wiem po prostu czy nieważne o jakie kwalifikacje się staram, muszę pisać egzamin. Z góry dzięki za pomoc!

    1. Cześć
      Wszystkie wymagania dotyczące osób dozoru czy też osób wykonujących czynności specjalistyczne w ruchu zakładu górniczego są opisane w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 2 sierpnia 2016 roku w sprawie kwalifikacji w zakresie górnictwa i ratownictwa górniczego. Jeżeli chodzi o dozór to praktycznie w każdym przypadku trzeba zdawać egzamin. Jeżeli chodzi o czynności specjalistyczne to np: górnik strzałowy to wystarczy mieć kurs specjalistyczny techniki strzałowej w zakresie metod strzelania i 5 lat pracy pod ziemią w ruchu podziemnego zakładu górniczego, w tym 2 lata pracy w charakterze górnika w oddziale, w którym są wykonywane roboty strzałowe.
      Pozdrawiam
      Piotrek

  5. Mateusz

    Witam, mógłby ktoś napisać jakie pytania dostał na egzaminie o specjalności elektrycznej- kopalnia węgla kamiennego. Z góry dziękuję 🙂

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.