Droga do egzaminu

Witam Cię serdecznie

W związku z pojawiającymi się pytaniami dotyczącymi wymagań jakie należy spełnić aby móc ubiegać się o stwierdzenie kwalifikacji, dzisiejszy artykuł chciałbym poświęcić właśnie tej kwestii.

Czyli załóżmy, że jesteś osobą, która właśnie zaczyna swoją karierę jako górnik w kopalni odkrywkowej i oczywiście chcesz wiedzieć jak szybko możesz wspinać się po szczeblach kariery osiągając poszczególne kwalifikacje do wykonywania zawodu. Bo oczywiście samo ukończenie studiów czy też technikum o profilu górniczym nie upoważnia Cię, ani nie daje możliwości rozpoczęcia pracy jako osoba dozoru ruchu zakładu górniczego. Na wstępie należy oczywiście powiedzieć, że wszystkie te aspekty są uregulowane przez ustawę Prawo Geologiczne i Górnicze z dnia 9 czerwca 2011 r. oraz Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 15 grudnia 2011 r. w sprawie kwalifikacji w zakresie górnictwa i ratownictwa górniczego.

Dla przypomnienia wyróżniamy następujące kwalifikacje dozoru (pisałem o tym w pierwszym artykule):

 1. niższy dozór (nadgórnik, dozorca)
 2. dozór (sztygar)
 3. wyższy dozór (nadsztygar)
 4. kierownik działu ruchu
 5. kierownik ruchu zakładu górniczego

Jak zostać sztygarem?

Jeżeli chodzi o pierwszy szczebel (dozór) to ustawodawca dał przedsiębiorcom posiadającym odkrywkowe zakłady górnicze wolną rękę jeżeli chodzi o zatrudnianie pracowników na tych stanowiskach. To pracodawca ustala zasady i wymagania jakie musi spełnić pracownik aby mógł być zatrudniony jako sztygar. Tak więc na początku swojej kariery (nie mając żadnych uprawnień) jesteśmy uzależnieni od naszego bossa i od jego zasad. Warto też wiedzieć, że jeżeli będziemy zatrudnieni u jednego przedsiębiorcy np. jako sztygar górniczy (nie mając stwierdzonych kwalifikacji przez Okręgowy Urząd Górniczy) i nagle zmienimy pracę to nasze kwalifikacje jakie zdobyliśmy u byłego pracodawcy nie mogą być przeniesione do nowej firmy. Czyli mówiąc krótko będziemy musieli zaczynać od początku na zasadach obowiązujących u nowego szefa. Tylko kwalifikacje stwierdzone przez dyrektora OUG mają moc we wszystkich odkrywkowych zakładach niezależnie od tego kto jest ich właścicielem.

Jestem sztygarem i co dalej?

Teraz załóżmy, że jesteś szczęśliwcem, który pracuje jako sztygar zmianowy u swojego pracodawcy (tzn. że masz zakres czynności sztygara wystawiony i podpisany przez KRZG) i chcesz oczywiście zdobyć kwalifikacje wyższego dozoru a następnie Kierownika Ruchu Zakładu Górniczego. Żeby się to wydarzyło musisz zdać egzamin w Okręgowym Urzędzie Górniczym, a żeby być dopuszczonym do tego egzaminu musisz spełnić wymagania określone w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 2 sierpnia 2016 roku w sprawie kwalifikacji w zakresie górnictwa i ratownictwa górniczego. Chodzi tutaj przede wszystkim o wymagane wykształcenie oraz okres praktyki zawodowej, które są niezbędne aby komisja egzaminacyjna dopuściła nas do egzaminu stwierdzającego kwalifikacje. 

Spełniam wymagania i co dalej?

Przeanalizuję tą sytuację na przykładzie osoby, która chce ubiegać się o stwierdzenie kwalifikacji osoby wyższego dozoru ruchu specjalność górnicza czyli tzw. nadsztygar górniczy. Dla doprecyzowania dodam, że  osoba ta pracuje w kopalni, która wydobywa surowce skalne z użyciem środków strzałowych.

A więc:

 1. Spełnia kwalifikacje ogólne czyli: zna przepisy prawa geologicznego i górniczego oraz inne przepisy stosowane w ruchu zakładu górniczego oraz zna zagadnienia związane z prowadzeniem ruchu określonego rodzaju zakładów górniczych i występujących w nich zagrożeń.
 2. Spełnia kwalifikacje zawodowe czyli:
 • posiada tytułu zawodowego magistra inżyniera, nadanego po ukończeniu studiów drugiego stopnia w zakresie górnictwa oraz odbył roczną praktyki w średnim i niższym dozorze ruchu zakładu górniczego albo zakładu w specjalności górniczej, albo
 • posiada tytułu zawodowego inżyniera, nadanego po ukończeniu studiów pierwszego stopnia w zakresie górnictwa oraz odbył 2-letnią praktykę w średnim i niższym dozorze ruchu zakładu górniczego albo zakładu w specjalności górniczej, albo
 • posiada kwalifikacje w zawodach dających przygotowanie do pracy w górnictwie odkrywkowym, określonych w klasyfikacji zawodów
  szkolnictwa zawodowego w grupie „technicy i inny średni personel”, oraz odbył 3-letnią praktykę w średnim i niższym dozorze ruchu zakładu górniczego albo zakładu w specjalności górniczej.

Mając pewność, że spełniamy te wymagania kolejnym krokiem jest złożenie oficjalnego wniosku o stwierdzenie kwalifikacji do Okręgowego Urzędu Górniczego. Poniżej zamieszczam oficjalny wzór wniosku w formie pliku do edycji.

Wniosek o stwierdzenie kwalifikacji

Jeśli chcesz zobaczyć jak prawidłowo wypełnić wniosek to obejrzyj mój film instruktażowy – zobacz video.

Wniosek złożony i co dalej?

Po złożeniu wniosku czekamy na informację zwrotną z OUG. Tak informacyjnie dodam, że warto jest dopisać gdzieś przy wniosku (np na kartce samoprzylepnej) swój numer telefonu i gdyby coś trzeba było donieść lub np. będzie brakować jakiegoś podpisu w dostarczonych dokumentach to pracownicy OUG poinformują nas telefonicznie o tym fakcie i unikniemy straty czasu, gdyż normalnie taka informacja wysyłana jest listem poleconym co trwa kilka dni zanim list do nas dotrze.

Po pozytywnej weryfikacji wniosku, o terminie i miejscu przeprowadzenia egzaminu komisja egzaminacyjna zawiadamia pisemnie (znów listem polecony) kandydata co najmniej na 14 dni przed wyznaczonym dniem egzaminu. Polecam samemu zadzwonić do OUG i jesteśmy w stanie jeszcze wcześniej wiedzieć o terminie egzaminu gdyż listy polecone lubią często przychodzić z opóźnieniem i dłużej żyjemy w niepewności czy nasz wniosek przeszedł pozytywnie no i kiedy może być ten egzamin. Wiedza ta przydaje się zwłaszcza gdy chcemy zaplanować sobie urlop przed samym egzaminem żeby w spokoju móc się do niego przygotować.

Tak więc znamy już termin ale jest jeszcze jedna kwestia do uregulowania – opłata egzaminacyjna. Kandydat przed przystąpieniem do egzaminu musi przekazać komisji egzaminacyjnej dowód uiszczenia opłaty egzaminacyjnej (w innym przypadku nici z egzaminu). Na dzień dzisiejszy opłata ta wynosi 263,94 278,18 288,29 328,27 zł. Na stronie Wyższego Urzędu Górniczego są zamieszczone aktualne stawki oraz informacje z danymi do wykonania płatności.

Egzamin zdany i co dalej?

Cel osiągnięty. Egzamin zakończony pozytywnie i jedyną rzeczą jaką musimy jeszcze zrobić to uiścić opłatę za wydanie świadectwa stwierdzającego kwalifikacje i dostarczyć dowód wpłaty do OUG i czekać cierpliwie na świadectwo, które przyjdzie pocztą (list polecony : ). Aktualna opłata za wydanie świadectwa wynosi 31,68 33,40 34,62 39,43 zł.

Egzamin oblany, co robić?

No koniec czysto informacyjnie dodam, że kandydat, który uzyskał negatywny wynik egzaminu, może przystąpić ponownie do egzaminu nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od dnia, w którym przeprowadzono egzamin, który „oblał”. Oczywiście musi też złożyć nowy wniosek i uiścić po raz kolejny opłatę egzaminacyjną 263,94 278,18 328,27 zł. Tak więc zachęcam do poważnego potraktowania tego tematu, jeżeli chcesz w możliwie najkrótszym czasie zdobywać uprawnienia do wykonywania zawodu w górnictwie i rozwijać swoją karierę zawodową.

W poprzedni artykule pisałem, że udostępnię dla zainteresowanych do sprzedaży opracowanie pytań egzaminacyjnych ale nie skonfigurowałem jeszcze systemu płatności na mojej stronie www. Dlatego też osoby zainteresowane zakupem proszę piszcie do mnie i dokonamy transakcji w alternatywny sposób. Aktualna cena za opracowania pytań wynosi 97 zł. Szczegółowe informacje na temat oferty znajdziesz tutaj. Poniżej zamieszczam jeszcze raz formularz zapisu na mój newsletter. Po zapisaniu się otrzymasz na maila przykładowe darmowe opracowanie pytań w formie pliku pdf. Proszę o ewentualne pytania lub sugestie.

Zapisz się na newsletter aby otrzymać darmowe opracowanie pytań.

Zgadzam się z Polityką Prywatności

Pozdrawiam serdecznie

Powiązane wpisy

 1. Jak wypełnić wniosek o stwierdzenie kwalifikacji?
 2. Jak zdać egzamin?
 3. Jak odpowiadać na pytania w trakcie egzaminu na dozór?
 4. Jak wygląda egzamin w realu?
 5. Pytania egzaminacyjne.
 1. This must have taken a while to build online. Thanks for sharing with us.

 2. Bardzo ciekawy artykul. Zachowalem twoja strone w ulubionych.
  Teraz bede tu wpadal czesciej. Powinienes jedynie zmienic grafike bo ta wyglada
  troche nieprofesjonalnie.

  1. Hej dzięki za uznanie i feedback. Popracuję nad grafiką oczywiście 🙂
   Pozdrawiam

 3. Pingback: Ekonomia
 4. Krystian

  Witam mam jedno mocno nurtujące mnie pytanie odnośnie wymagan aby dopuszczono mnie so egzaminu na wyższy dozór.
  Cyt. posiada kwalifikacje w zawodach dających przygotowanie do pracy w górnictwie odkrywkowym, określonych w klasyfikacji zawodów
  szkolnictwa zawodowego w grupie „technicy i inny średni personel”, oraz odbył 3-letnią praktykę w średnim i niższym dozorze ruchu zakładu górniczego albo zakładu w specjalności górniczej.

  Czyli biorąc pod uwagę że jednym z zawodów mieszczących się w dziale „technicy i inny średni personel” jest pozycja nr. (312101 Osoby dozoru ruchu w górnictwie odkrywkowym) wystarczy odbyć 3 letnia praktykę na stanowisku osoby dozoru ruchu i możemy starać się o dopuszczenie do egzaminu na wyższy dozór górniczy.
  Moje rozumowanie jest poprawne czy jednak nie.
  Pozdrawiam i liczę na pomoc.

  1. Witaj
   Po pierwsze nie ma już niższego i średniego dozoru. Po zmianie Ustawy PGiG mamy już tylko dozór.
   Po drugie jeżeli chcesz zdawać na wyższy dozór górniczy to musisz mieć kwalifikacje zawodowe w zawodach dających
   przygotowanie do pracy w górnictwie odkrywkowym (czyli np. technik górnictwa odkrywkowego) oraz 18 miesięcy udokumentowanej praktyki zawodowej
   w zakresie obejmującym czynności w dozorze ruchu odkrywkowego zakładu górniczego w specjalności górniczej.

   Pozdrawiam
   Piotrek
   PS: w razie dodatkowych pytań pisz do mnie na maila

 5. DAMIAN

  Dzień dobry, czy posiadanie tytułu mistrza gornictwa odkrywkowej eksploatacji złóż bedzie uprawniac mnie do ubiegania się o stwierdzenie kwalifikacji w wyzszym dozorze ruchu w specjalności gorniczej? Warunek 18 miesiecy praktyki spełniam. Proszę o pomoc.

 6. Mariusz

  Dzień dobry, czy podchodząc do egzaminu na wyższy dozór trzeba być aktualnie zatrudnionym w górnictwie? Zakładając, że odbyłem u jednego pracodawcy wymagany okres praktyki zawodowej i przechodząc do innego mogę podejść do egzaminu?

  1. Tak możesz podejść do egzaminu. Wystarczy, że masz potwierdzenie odbycia wymaganej praktyki.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.