Co dalej z niższym i średnim dozorem?

DSC_0016

Na wstępie zacznę od tego, że kilka moich artykułów przestały być aktualne, a mianowicie:

Jak zostać sztygarem w kopalni odkrywkowej?

Jak zostać sztygarem w kopalni podziemnej?

Dlaczego tak się stało? Otóż uległa zmianie Ustawa Prawo Geologiczne i Górnicze i m. in. jedną ze zmian jest wyeliminowanie nazwy stanowiska osoby niższego i średniego dozoru ruchu dla wszystkich specjalności? No dobrze – to w takim razie pojawia się pytanie co teraz z tym będzie skoro nie ma już niższego i średniego dozoru. Otóż ustawodawca zastąpił te dwa szczeble jednym o nazwie – „dozór ruchu zakładu górniczego”. Pozostałe szczeble czyli: wyższy dozór, kierownik działu, kierownik ruchu zakładu górniczego pozostają bez zmian. Co się z tym wiąże? Na pewno od momentu tej zmiany nie będzie już egzaminów na niższy i średni dozór w górnictwie podziemnym, jak również przedsiębiorcy posiadający kopalnie odkrywkowe nie będą określać przygotowania zawodowego i doświadczenia zawodowego do wykonywania czynności osób niższego i średniego dozoru. Zamiast egzaminów na niższy i średni dozór ruchu będą po prostu egzaminy na dozór ruchu. Przedsiębiorcy posiadający kopalnie odkrywkowe będą określać przygotowanie zawodowe i doświadczenie zawodowe do wykonywania czynności osób dozoru ruchu. Za tym idzie dwa razy mniejsza ilość egzaminów w Okręgowych Urzędach Górniczych i mniej pracy dla przedsiębiorców posiadających kopalnie odkrywkowe, którzy sami przeprowadzali egzaminy lub w inny sposób sprawdzali przygotowanie swoich pracowników do pracy w niższym i średnim dozorze. Praktycznie oznacza to też mniej stresu dla kandydatów ubiegających się o dozór gdyż nie będą musieli dwa razy podchodzić do egzaminu tylko zrobią to raz.

Teoretycznie widać tutaj same korzyści z tej zmiany i w sumie tak powinno być, choć dłuższej perspektywie czasu zobaczymy czy nie odbije się to negatywnie na jakości i przygotowaniu do wykonywania zawodu osób dozoru. Większa ilość egzaminów mobilizowała i siłą rzeczy zmuszała kandydatów do uczenia się przepisów i śledzenia zmian w Ustawach i Rozporządzeniach. Natomiast zmniejszenie tej ilości może, choć nie musi, spowodować obniżenie poziomu wiedzy pracowników dozoru, co w konsekwencji może się później przełożyć na większą ilość „oblanych” egzaminów na wyższy dozór ruchu. Ale to jest przyszłość, której jeszcze nie znamy i nie chcę pisać tutaj czarnych scenariuszy. Zmiany co do zasady powinny mieć pozytywny wpływ i powinny poprawiać aktualną sytuację, w związku z tym nie pozostaje mi nic innego jak tylko wierzyć, że są one właściwe i przyniosą same korzyści dla całej branży górniczej w Polsce.

Póki co brakuje jeszcze do kompletu nowego Rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie kwalifikacji w zakresie górnictwa i ratownictwa górniczego, którego projekt jest gotowy, natomiast samo rozporządzenie nie weszło jeszcze w życie. Nie pozostaje nic innego jak czekać na to rozporządzenie, które miejmy nadzieję lada dzień będzie prawomocne.

Pozdrawiam serdecznie – Piotrek

Czy chcesz otrzymać przykładowe darmowe opracowania pytań egzaminacyjnych na dozór? Zapisz się w poniższym formularzu, a otrzymasz opracowania na maila.

Zgadzam się z Polityką Prywatności

 

 

  1. Tomek

    A co będzie z osobami posiadającymi wg starego rozporządzenia zaliczony egzamin na dozór niższy? Awansem dostają miano do dozoru? A jeśli tak to w dniu rozpoczęcia pracy na stanowisku dozoru niższego od tego czasu po upływie 2 lat może przystąpić do egzaminu na dozór wyższy czy może okres 2 letnich praktyk liczy się od wejścia w życie rozporządzenia?

    1. Cześć
      Mając niższy dozór po upływie 2 lat pracy w dozorze możesz ubiegać się o wyższy dozór. I te 2 lata są liczone od momentu podpisania zakresu czynności, a nie od momentu wejścia w życie rozporządzenia…
      Pozdrawiam

      1. Marcin

        Witam. Od roku jestem osobą dozoru. Staż pracy 6 lat. Wykształcenie średnie (technik górnictwa). Po jakim czasie i czy w ogóle mogę ubiegać się o zatwierdzenie na dozór wyższy?

        1. Cześć
          Jeżeli chodzi o kopalnie podziemne to po 2 latach pracy dozorze ruchu podziemnego zakładu górniczego w specjalności górniczej możesz ubiegać się o stwierdzenie kwalifikacji osoby wyższego dozoru ruchu specjalności górniczej.
          Jeżeli chodzi o kopalnie odkrywkowe to praktyka wynosi 18 miesięcy w dozorze w specjalności górniczej.
          Pozdrawiam

      2. Tomek

        Dzięki za odp. Chwała Ci za tego bloga 🙂 Szczęść Boże!

      3. M

        Cześć Witam bardzo mi odpowiada taka interpretacja rozporządzenia …lecz umiem znaleźć wprost potwierdzenia tego w przepisach. Nie to żebym się czepiał BROŃ BOŻE !! Mogę prosić o podpowiedź, może być na e-maila …
        pozdrawiam

        1. Witam
          Czy możesz napisać o co konkretnie Ci chodzi? Czego nie umiesz znaleźć w przepisach? Chętni się do tego odniosę ale muszę znać szczegóły pytania.
          Pozdrawiam
          Piotrek

          1. M

            Witam.
            Nie wyraziłem się jasno ..przepraszam. Szukam konkretnego artykułu w rozporządzeniu na który mogę się powołać który mówi o tym że osoby które mają zaliczony egzamin na dozór niższy awansem dostają miano do dozoru. Mam bardzo niechętnych do zmian Szefów i muszę napisąc w podaniu „jak krowie na rowie”. pozdr
            M

          2. Cześć
            Możesz śmiało powołać się na poniższy przepis:
            USTAWA
            z dnia 5 sierpnia 2015 r.
            o zmianie ustaw regulujących warunki dostępu do wykonywania niektórych zawodów
            Art. 33.
            4. Osoby, które przed dniem wejścia w życie art. 17 niniejszej ustawy uzyskały stwierdzenie posiadania kwalifikacji
            do wykonywania czynności osób średniego lub niższego dozoru ruchu w zakładach górniczych albo zakładach, mogą
            wykonywać czynności osób dozoru ruchu inne niż czynności wyższego dozoru ruchu, w rodzaju zakładu górniczego albo
            zakładu oraz w specjalności technicznej, określonych w decyzji albo świadectwie, stwierdzających posiadanie kwalifikacji.
            Tutaj masz link do ściągnięcia całej ustawy:
            https://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20150001505

            W razie dodatkowych pytań pisz jeszcze.
            Pozdrawiam
            Piotrek

          3. M

            Witaj Piotr ..proszę wskaż mi konkretny artykuł w przepisach na który mogę się powołać w piśmie do swojego pracodawcy ….
            M

  2. Sylwester

    Czyli jak to będzie teraz wyglądało? Jest górnik dołowy po szkole górniczej, chce piąć się wyżej. Jak?

    1. Cześć Sylwek
      Jest to temat na dłuższy opis więc myślę, że poświęcę temu osobny artykuł. Generalnie wszystko zależy od wykształcenia jakie posiadasz. Im wyższe wykształcenie tym szybsza możliwość zdobycia kolejnych szczebli dozoru. Napisz do mnie na maila to postaram Ci się pomóc.

      Pozdrawiam

  3. Tomasz

    Czesc czyli majac kwalifikacjie dozoru niższego z automatu jestem dozorem ruchu ?? Bo ja musze zdawac egzamin zeby zostac dozorem ruchu, ale jestem na przeróbce wiec nie wiem jak to sie ma do siebie.

    1. Cześć Tomasz
      Tak, zgodnie z prawem mając kwalifikacje dozoru niższego z automatu możesz wykonywać czynności osoby dozoru ruchu określonej w świadectwie kwalifikacji specjalności.
      Powołaj się na: Art. 33. USTAWY z dnia 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustaw regulujących warunki dostępu do wykonywania niektórych zawodów.
      Tutaj masz link do ściągnięcia całej ustawy:
      https://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20150001505

      W razie dodatkowych pytań pisz jeszcze.
      Pozdrawiam
      Piotrek

  4. Sabina

    Witam, czy mogę Cię prosić o odpowiedź na jakiej zasadzie można zdobyć kwalifikacje do wykonywania czynności w dozorze ruchu zakładu górniczego w specjalności geologicznej?

    pozdrawiam

    1. Cześć Sabina
      Nie napisałaś o jakie zakłady górnicze ci chodzi? Czy o podziemne czy o odkrywkowe? Doprecyzuj proszę lub skontaktuj się ze mną na maila.
      Pozdrawiam
      Piotrek

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.