Z czego się pan przygotował do egzaminu?

55Cześć

Dzisiaj pochylę się nad chyba najbardziej popularnym pytaniem jakie jest zadawane praktycznie na każdym egzaminie w urzędach górniczych a mianowicie:

Z czego się pan (pani) przygotował do egzaminu?

lub

Proszę wymienić akty prawne obowiązujące w górnictwie.

Odpowiedź na to pytanie jest dostępna na stronie WUG (sprawdź – wymagana wiedza).

Jednak ja pozwolę sobie wskazać te akty prawne, które wystarczy wymienić na egzaminie bez konieczności wymieniania wszystkich podanych na stronie Wyższego Urzędu Górniczego. Dodatkowo napiszę Ci w jaki sposób je wymienić aby było to wystarczające do pozytywnego zaliczenia tego pytania. A więc zaczynamy:

1. Ustawa z dnia 9 czerwca 2011 roku Prawo Geologiczne i Górnicze wraz z późniejszymi zmianami.

2. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 8 grudnia 2017 roku w sprawie planów ruchu zakładów górniczych.

3. Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 8 kwietnia 2013 r. w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących prowadzenia ruchu odkrywkowego zakładu górniczego. – dotyczy górnictwa odkrywkowego.

4. Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 25 kwietnia 2014 roku w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących prowadzenia ruchu zakładów górniczych wydobywających kopaliny otworami wiertniczymi. – dotyczy górnictwa otworowego.

5. Rozporządzenia Ministra Energii z dnia 23 listopada 2016 roku w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących prowadzenia ruchu podziemnych zakładów górniczych (Dz. U.  z 2017 r., poz.1118) – obowiązuje od 01.07.2017 – dotyczy górnictwa podziemnego.

6. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 29 stycznia 2013 roku w sprawie zagrożeń naturalnych w zakładach górniczych – obowiązuje od 01.07.2017 r.

7. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 2 sierpnia 2016 roku w sprawie kwalifikacji w zakresie górnictwa i ratownictwa górniczego.

8. Ustawa z dnia 18 lipca 2001 roku Prawo wodne wraz z późniejszymi zmianami.

9. Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 roku Prawo ochrony środowiska wraz z późniejszymi zmianami.

10. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane wraz z późniejszymi zmianami.

11. Ustawa z dnia 21 czerwca 2002 roku o materiałach wybuchowy do użytku cywilnego wraz z późniejszymi zmianami.

12. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 roku Kodeks Pracy wraz z późniejszymi zmianami.

13. Rozporządzenie Ministra Energii z dnia 9 listopada 2016 roku w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących przechowywania i używania środków strzałowych i sprzętu strzałowego w ruchu zakładu górniczego – obowiązuje od 01.07.2017 r.

14. Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 28 marca 2013 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach energetycznych wraz z późniejszymi zmianami.

15. Rozporządzenia Ministra Energii z dnia 16 marca 2017 r. w sprawie ratownictwa górniczego.

16. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 kwietnia 2004 roku w sprawie dopuszczenia wyrobów do stosowania w zakładach górniczych wraz z późniejszymi zmianami.

I to by było na tyle. Jeśli wymienisz te akty prawne to w zupełności powinno to wystarczyć do zaliczenia tego pytania. Bardzo ważne jest aby znać daty oraz dodać na końcu „wraz z późniejszymi zmianami”, podczas wymieniania poszczególnych przepisów. Komisja często zwraca na to uwagę ponieważ przepisy są nowelizowane i tak na przykład Ustawa Prawo Geologiczne i Górnicze z dnia 9 czerwca 2011 roku na dzień dzisiejszy była już kilka razy zmieniana i różni się nieco od pierwotnej wersji, dlatego mówiąc „wraz z późniejszymi zmianami” pokażesz, że orientujesz się w sytuacji i że uczyłeś(łaś) się z aktualnie obowiązujących przepisów.

Czy chcesz otrzymać przykładowe darmowe opracowania pytań egzaminacyjnych? Zapisz się w poniższym formularzu, a otrzymasz opracowania na maila. 

Zgadzam się z Polityką Prywatności

Pozdrawiam

Piotrek

 1. Mój poprzednik napisal prawde oraz w 100 moge podpisac sie pod tamtym komentarzem.

 2. David

  A czy rozporządzenie w pkt. 8 nie powinno być teraz takie? : Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 2 sierpnia 2016 r. w sprawie kwalifikacji w zakresie górnictwa i ratownictwa górniczego (Dz. U. poz. 1229), tak jest na stronie wugu.

  1. Cześć
   Dokładnie takie powinno być – dzięki za uwagę.

 3. Przemek

  Jak dobrze rozumiem:
  „Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 28 czerwca 2002 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy, prowadzenia ruchu oraz specjalistycznego zabezpieczenia przeciwpożarowego w podziemnych zakładach górniczych wraz z późniejszymi zmianami – obowiązuje do 30.06.2017- dotyczy górnictwa podziemnego.”
  Już nie obowiązuje ?

  1. Cześć
   Dokładnie tak. To rozporządzenie już straciło swoją ważność.

   Pozdrawiam
   Piotrek

 4. Przemek

  Jeśli chodzi o:
  15. Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 17 września 1999 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach i instalacjach energetycznych z późniejszymi zmianami.
  Nie ma tego rozporządzenia na stronie WUG’u

  1. Masz rację
   To był błąd.
   Chodzi o Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 28 marca 2013 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach energetycznych z późniejszymi zmianami.

 5. Maciek

  Witam.
  Jak uzyskać zestawy pytań? Co należy zrobić? Pozdrawiam

 6. Przemek

  Znalazłem jeszcze coś takiego na stornie WUG’U :

  1. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 14 czerwca 2002 r. w sprawie zagrożeń naturalnych w zakładach górniczych (Dz.U. Nr 94, poz. 841) – AKTUALNIE OBOWIĄZUJĄCE

  19. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie zagrożeń naturalnych w zakładach górniczych (tekst jednolity: Dz. U. z 2015 r. poz. 1702) – art. 118 ust. 4 Pgg – AKT OCZEKUJĄCY NA WEJŚCIE W ŻYCIE (1 STYCZNIA 2018 r.)

  Czyli generalnie obowiązuje Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

  1. Na stronie WUGu jest błąd. Od 1 lipca 2017 roku obowiązuje Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie zagrożeń naturalnych w zakładach górniczych (tekst jednolity: Dz. U. z 2015 r. poz. 1702) – art. 118 ust. 4 Pgg.
   Zgłosiłem do WUGu ten błąd na ich stronie już jakiś czas temu ale dotąd nie zareagowali.

 7. Szimi

  Również mam jedno pytanie, jeśli od 1 lipca 2017 obowiązuje już nowe rozporządzenie „strzałowe” to czy te dwa rozporządzenia nie straciły już ważności w zakresie prowadzenia robót strzałowych? Bo znajdują się na stronie WUGu a i na stronie http://prawo.sejm.gov.pl cały czas widnieją jako obowiązujące.

  Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 17 czerwca 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy, prowadzenia ruchu oraz specjalistycznego zabezpieczenia przeciwpożarowego w odkrywkowych zakładach górniczych wydobywających kopaliny podstawowe (Dz. U. Nr 96, poz. 858, z późn. zm.) /w zakresie prowadzenia robót strzałowych/

  Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 28 czerwca 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy, prowadzenia ruchu oraz specjalistycznego zabezpieczenia przeciwpożarowego w odkrywkowych zakładach górniczych wydobywających kopaliny pospolite (Dz. U. Nr 109, poz. 962, z późn. zm.) /w zakresie prowadzenia robót strzałowych/

  1. Cześć
   Oczywiście te rozporządzenia straciły już swoją moc. Jest o tym napisane na stronie 34 nowego rozporządzenia strzałowego. Patrz rozdział 9.
   A czemu na stronach rządowych tego nie aktualizują? Widać jak szybko pracuje dział IT w strukturach państwowych 🙂
   Pozdrawiam

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *