Czy „niższy dozór” to to samo co „dozór”?

Moi drodzy 

Od momentu wprowadzenia zmiany w Ustawie Prawo Geologiczne i Górnicze, która polegała na wyeliminowaniu niższego i średniego dozoru i zastąpienia tych kwalifikacji dozorem, pojawiły się od Was następujące pytania – „Czy jeżeli mam niższy dozór  to będę musiał zdawać dodatkowy egzamin na dozór”?, „Czy niższy dozór jest na równi z dozorem”? „Czy praktyka w niższym dozorze będzie liczona jak praktyka w dozorze”?

W dzisiejszym wpisie odpowiem na te pytania i myślę, że rozwieję sporo wątpliwości. Zacznę od czegoś czego nie lubię ale jest to konieczne – czyli od przytoczenia przepisów. Mianowicie artykuł 33. USTAWY z dnia 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustaw regulujących warunki dostępu do wykonywania niektórych zawodów mówi jednoznacznie, że:
Art. 33.
4. Osoby,  które przed dniem wejścia w życie art. 17 (chodzi o ustawę PGiG) niniejszej ustawy uzyskały stwierdzenie posiadania kwalifikacji do wykonywania czynności osób średniego lub niższego dozoru ruchu w zakładach górniczych albo zakładach, mogą
wykonywać czynności osób dozoru ruchu inne niż czynności wyższego dozoru ruchu, w rodzaju zakładu górniczego albo zakładu oraz w specjalności technicznej, określonych w decyzji albo świadectwie, stwierdzających posiadanie kwalifikacji.
5. Osoby, które na podstawie przepisów ustawy zmienianej w art. 17 (chodzi o ustawę PGiG), w brzmieniu dotychczasowym, wykonywały czynności osób średniego lub niższego dozoru ruchu w zakładach górniczych albo zakładach, niewymagające stwierdzenia posiadania kwalifikacji do wykonywania tych czynności, mogą wykonywać te czynności jako czynności osób dozoru ruchu inne niż czynności wyższego dozoru ruchu, w rozumieniu ustawy zmienianej w art. 17 (chodzi o ustawę PGiG), w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, w tym samym rodzaju zakładu górniczego albo zakładu oraz w tej samej specjalności technicznej.
6. Praktyka w średnim lub niższym dozorze ruchu zakładu górniczego albo zakładu, odbyta przed dniem wejścia w życie art. 17 (chodzi o ustawę PGiG) niniejszej ustawy, jest równoznaczna z praktyką w dozorze ruchu w rozumieniu przepisów ustawy zmienianej
w art. 17 (chodzi o ustawę PGiG), w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, wymaganą dla stwierdzenia posiadania kwalifikacji albo wykonywania czynności w wyższym dozorze ruchu zakładu górniczego albo zakładu.

Tak więc zapisy tej Ustawy jednoznacznie stwierdzają, że niższy dozór to jest to samo co dozór, nie trzeba zdawać dodatkowego egzaminu oraz praktyka odbyta w niższym dozorze liczy się jak praktyka obyta w dozorze. Ale czy aby na pewno? Otóż tutaj jest pewien haczyk ponieważ sytuacja taka obowiązuje jedynie dla górnictwa podziemnego – zapamiętaj to bo to bardzo ważne.
W przypadku górnictwa odkrywkowego osoby wykonujące czynności w dozorze ruchu zakładu górniczego albo zakładu są obowiązane posiadać określane przez pracodawcę przygotowanie zawodowe i doświadczenie zawodowe do wykonywania tych czynności. Oznacza to, że pracodawcy zatrudniający w odkrywkowych zakładach górniczych mogą, ale wcale nie muszą stosować się do zapisów wyżej wymienionej USTAWY z dnia 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustaw regulujących warunki dostępu do wykonywania niektórych zawodów, gdyż to oni określają warunki jakie musi spełnić kandydat, który chce u nich pracować w dozorze. Ja osobiście spotkałem się z przypadkiem gdzie pracodawca zażyczył sobie dodatkowego egzaminu od osób, które mają już niższy dozór ale chcą pracować w dozorze. Oczywiście podczas rozmowy z pracodawcą możesz powołać się na tą Ustawę i próbować przekonać go, że prawo jest po Twojej stronie ale i tak ostateczna decyzja należy niestety do pracodawcy.
Koledzy pracujący w górnictwie podziemnym na szczęście nie mają tego problemu.

Mam nadzieję, że rozwiałem Twoje wątpliwości w tym temacie, a jeżeli nie to napisz do mnie na maila lub w komentarzu nurtujący Cię problem to postaram się Tobie pomóc. Tutaj możesz pobrać tekst USTAWY z dnia 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustaw regulujących warunki dostępu do wykonywania niektórych zawodów.
Na zakończenie dodam, że wszystkie zmiany w przepisach są przeze mnie na bieżąco śledzone, a odpowiedzi na pytania egzaminacyjne regularnie aktualizowane – sprawdź tutaj. 

Pozdrawiam Cię serdecznie

Piotrek

  1. Szimi

    Cześć,
    a co w przypadku jeśli po wejściu w życie ustawy nie dostałem nowej umowy (z nowym stanowiskiem) ani nowego zakresu czynności (dla osoby dozoru) tylko dalej pracowałem jako nadgórnik? Czy cały okres będzie zaliczony do stażu na wyższy dozór? chodzi o kwalifikacje dla odkrywki.

    1. Cześć
      Tak, cały staż pracy w niższym dozorze będzie zaliczony jako czas pracy w dozorze.

      1. M

        Witam
        Kontynuując wątek Szimi’ego to ktoś kto nabył automatycznie prawa do dozoru (w górnictwie podziemnym) powinien ze swoim dozorem „niższym” coś robić? to znaczy pisać do OUG o potwierdzenie nowych kwalifikacji …i ewentualnie z tym iść do Pracodawcy po podwyższę ? Czy zwyczajnie czekać na ruch Pracodawcy ? …są jakieś terminy można przespać sprawę ?
        pozdro i dzięki za pomysł i chęci pomocy !!!

        M

        1. Cześć
          Praktyka w niższym dozorze liczy Ci się jak praktyka w dozorze więc od razu możesz się ubiegać o stwierdzenie kwalifikacji wyższego dozoru jeśli będziesz miał odpowiedni okres praktyki. Nie czekałbym na to co powie Ci pracodawca tylko sam bym do niego poszedł i kulturalnie zapytał co masz zrobić żeby awansować? Przepisy jasno mówią, że teraz dozór niższy i średni to jest to samo co dozór.
          Pozdrawiam

  2. Edyta

    Witam,
    jeżeli chciałabym ubiegać się o wyższy dozór to praktyka będzie liczona od niższego dozoru czy od średniego dozoru?

    1. Cześć
      Praktyka będzie liczona od niższego dozoru.
      Podrawiam

  3. andrzej

    Mam pytanie .Posiadam stwierdzone kwalifikacje dozoru średniego w specjalności górniczej
    TRANSPORT W WYROBISKACH POZIOMYCH I POCHYŁYCH DO 45 STOPNI czy mogę pracować jako osoba dozoru w oddziałach przygotowawczych i wydobywczych.

    1. Cześć
      Tak oczywiście, że możesz.
      Pozdrawiam

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *